Nad polárním kruhem se objevil stratosférický vír. Ovlivní počasí pro letošní zimu

Nad polárním kruhem se objevil velmi zajímavý úkaz. Nejenom, že šlo o mimořádnou podívanou. Daná jev má také velký vliv na celkový vývoj počasí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Ten se ale svým působením neomezuje pouze na stratosféru, kde vzniká, ale dokáže ovlivnit také počasí a život přímo na zemi. Stratosférický polární vír však patří ke každé zimě. Záleží ale na tom, jestli bude slabší a mírnější s rozdělením do větší oblasti, nebo silný a více koncentrovaný v jedné oblasti. 

Blíží se studená fronta

Pro předpovědi zimního počasí je důležité právě pozorování polárního víru. Podle jeho chování, rozsahu a velikosti tak dokážou meteorologové určit, jaká zima v letošním roce pravděpodobně nastane. Během září byla zatím síla polárního víru pod běžným průměrem, ale ani pomalejší rozjezd nemusí znamenat slabší průběh.

iZdroj obrázku: PxHere

Na druhou stranu jde možná o ukazatel, že se dějí určité změny. Vliv globálního oteplování planety totiž může zasáhnout i tento pravidelný jev. Už nyní jsou totiž patrné změny v oceánech, takže je jen otázkou času, než dojde k dalším zásahům. 

Ovlivní oteplování stratosféry zimní počasí? 

Podle posledních dat vědců začíná být oteplování stratosféry poměrně reálným problémem a skutečnou hrozbou. S pomocí několika specifických ukazatelů a při sledování různých jevů si tak možná budeme muset stále více zvykat na relativně netypické chování počasí. To může znamenat, že sníh velmi dlouho neuvidíme a opravdu studené zimy se postupně stanou minulostí i přímo na pólech.

iZdroj obrázku: PxHere.com

Ochlazení a rozvoj typického zimního počasí je však naprosto klíčový pro obnovu ledové plochy na pólech. Ta totiž přes léto tála znepokojivě rekordní rychlostí. Led, který se má během zimního období objevovat na pólech si však dává na čas, což je dalším varovným signálem, že se s podnebím skutečně něco děje. 

Roli hrají také krátkodobé faktory

Přesto, že tyto dlouhodobé a silné jevy mají velký význam, na celkové tvorbě počasí se podílí také krátkodobé faktory. Jde například o týdenní proměnlivost počasí, změny v teplotě oceánů a podobně. Právě z toho důvodu, že je zde tolik proměnných, jsou skutečně přesné předpovědi velmi složité.

iZdroj obrázku: PxHere.com

Plně pochopit provázanost jednotlivých jevů a snažit se odhadnout další vývoj vzhledem k souvislosti s oteplováním je tak velkou neznámou, kdy skutečnou odpověď snad nikdo nezná. Jen čas ukáže, jak se s tím planeta vypořádá a zda zimy poleví, nebo naopak přituhnou. 

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1 2

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články