Nad polárním kruhem se objevil stratosférický vír. Ovlivní počasí pro letošní zimu

Nad polárním kruhem se objevil velmi zajímavý úkaz. Nejenom, že šlo o mimořádnou podívanou. Daná jev má také velký vliv na celkový vývoj počasí.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Počasí je neuvěřitelně složité a komplexní. Některé vlivy v atmosféře mohou ovlivnit průběh počasí během nadcházející sezóny. Něco podobného se pravděpodobně bude týkat také zimy na přelomu roku 2020 a 2021. Nad polárním kruhem se totiž zformoval stratosférický vír. Tento polární vír je oblastí s velmi nízkým tlakem vzduchu v horních částech atmosféry. Jakmile se vytvoří, většinou dokáže ovlivnit počasí na velké části planety. Jak je to možné a co odborníci předpovídají pro letošní rok? To se dozvíte v tomto článku. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Polární kruh přináší krásdnou podívanou

Polární vír ve stratosféře

Jak jistě všichni víme, atmosféra je složená z několika různých vrstev. Každá z nich má lehce odlišný úkol a liší se také jejich podmínky. Náš život patří do nejnižší vrstvy, kterou je takzvaná troposféra. Nad touto vrstvou se nachází stratosféra o tloušťce zhruba 30 kilometrů a s typicky suchými podmínkami. Je zde také výrazně nižší tlak v porovnání se zemským povrchem. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Některé jevy ovlivní i počasí

Co je to polární vír?

  • Jiným názvem vertex nebo cyklóna
  • Oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry
  • Vyskytuje se v oblasti severního nebo jižního pólu

Během každého roku se s podzimem začíná ochlazovat severní pól. Blížící se zima totiž znamená výraznou změnu počasí. S klesajícím sluncem na úrovni severního pólu se také prodlužuje noc, až dojde k tomu, že slunce vůbec nevyjde. To samozřejmě podpoří další snížení teploty. Toto období je obecně ideální pro vznik polárního víru.

Ten se ale svým působením neomezuje pouze na stratosféru, kde vzniká, ale dokáže ovlivnit také počasí a život přímo na zemi. Stratosférický polární vír však patří ke každé zimě. Záleží ale na tom, jestli bude slabší a mírnější s rozdělením do větší oblasti, nebo silný a více koncentrovaný v jedné oblasti. 

Blíží se studená fronta

Pro předpovědi zimního počasí je důležité právě pozorování polárního víru. Podle jeho chování, rozsahu a velikosti tak dokážou meteorologové určit, jaká zima v letošním roce pravděpodobně nastane. Během září byla zatím síla polárního víru pod běžným průměrem, ale ani pomalejší rozjezd nemusí znamenat slabší průběh.

iZdroj obrázku: PxHere

Na druhou stranu jde možná o ukazatel, že se dějí určité změny. Vliv globálního oteplování planety totiž může zasáhnout i tento pravidelný jev. Už nyní jsou totiž patrné změny v oceánech, takže je jen otázkou času, než dojde k dalším zásahům. 

Ovlivní oteplování stratosféry zimní počasí? 

Podle posledních dat vědců začíná být oteplování stratosféry poměrně reálným problémem a skutečnou hrozbou. S pomocí několika specifických ukazatelů a při sledování různých jevů si tak možná budeme muset stále více zvykat na relativně netypické chování počasí. To může znamenat, že sníh velmi dlouho neuvidíme a opravdu studené zimy se postupně stanou minulostí i přímo na pólech.

iZdroj obrázku: PxHere.com

Ochlazení a rozvoj typického zimního počasí je však naprosto klíčový pro obnovu ledové plochy na pólech. Ta totiž přes léto tála znepokojivě rekordní rychlostí. Led, který se má během zimního období objevovat na pólech si však dává na čas, což je dalším varovným signálem, že se s podnebím skutečně něco děje. 

Roli hrají také krátkodobé faktory

Přesto, že tyto dlouhodobé a silné jevy mají velký význam, na celkové tvorbě počasí se podílí také krátkodobé faktory. Jde například o týdenní proměnlivost počasí, změny v teplotě oceánů a podobně. Právě z toho důvodu, že je zde tolik proměnných, jsou skutečně přesné předpovědi velmi složité.

iZdroj obrázku: PxHere.com

Plně pochopit provázanost jednotlivých jevů a snažit se odhadnout další vývoj vzhledem k souvislosti s oteplováním je tak velkou neznámou, kdy skutečnou odpověď snad nikdo nezná. Jen čas ukáže, jak se s tím planeta vypořádá a zda zimy poleví, nebo naopak přituhnou. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články