6letá dívka nejí, pláče ze spaní a zvrací až 20krát za hodinu. Důvodem byla psychická šikana, učitelé problém ignorovali

Šikana ve školách je v České republice bohužel hojně rozšířená. Její následky mohou být devastující jak po psychické, tak po fyzické stránce.

nemocná holčička i Zdroj fotografie: Se souhlasem Carrie Golledge
                   

V České republice zažije ve svém životě šikanu ve škole neuvěřitelných 25 % žáků. Toto číslo je vysoko nad celoevropským průměrem, který činí necelých 19 %. Hůře než tuzemsko se na pomyslném žebříčku umístily pouze Lotyšsko a evropská část Ruska. Na fakt, že je šikana vážným problémem, který je nutné nekompromisně řešit, poukazuje i příběh Sophie Golledge, která musela být kvůli šikaně ve svých šesti letech hospitalizována.

Peklo, které dívka ve škole zažívala, vyústilo v hospitalizaci

O znepokojující příběh své dcery se podělila Carrie Golledge z Tivertonu (Devon, Velká Británie) bezprostředně poté, co se dozvěděla příčinu Sophiiných zdravotních obtíží. Carrie, která je matkou čtyř dětí, doufá, že Sophiin příběh přispěje ke zvýšení povědomí o tomto přetrvávajícím problému. Sophie vyrůstala jako spokojené dítě v milujícím prostředí a na svůj nástup do školy se velmi těšila.

Ovšem krátce po zahájení školní docházky dívka začala být zamlklá, nechtěla se rodičům svěřovat s tím, co ve škole prožila, a i přes jejich snahu přestala prospívat (při pokračujícím růstu přestala přibírat). Po nějaké době se u šestileté dívky objevily první zdravotní problémy. Ty se zpočátku jevily jako marginální – dívka někdy špatně spala a vykazovala určitý neklid, pokud měla jít ten den do školy. Po nějaké době vyústil zažívaný dlouhodobý stres ve vážné zdravotní obtíže, kvůli nimž musela být hospitalizovaná.

iZdroj fotografie: iStock

Protože rodiče zprvu netušili příčinu Sophiiných obtíží, byla šestiletá školačka hospitalizována opakovaně. Lékaři se pokoušeli přijít na příčinu jejích přetrvávajících problémů, a proto ji podrobovali nejrůznějším testům. Zjištění, že za ztrátou chuti k jídlu, třesem, horečkou, bolestmi žaludku s opakovaným zvracením (v nejhorším období Sophie zvracela 20krát za hodinu, tedy každých 6 minut) či záchvaty panického pláče, při němž se nemohla nadechnout, je šikana, otřáslo naprosto všemi.

Problém získal více pozornosti, než Carrie čekala

Sophiin příběh je o to smutnější, že strůjcem psychického trýznění byla její údajně nejlepší kamarádka. Ta Sophii určovala, co smí a nesmí jíst, s kým si smí či nesmí hrát, nebo jí například přikázala, aby zůstala v šatně a čekala, až ji ke hře přizve – což se nikdy nestalo. Pokud Sophie odešla k jiné skupince dětí, „kamarádka“ okamžitě přiběhla a děti od ní odehnala. Zpočátku Sophie hledala zastání u učitelů, kterým celý problém popsala, ale byla odbyta.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Carrie Golledge

Učitelé se do řešení celého problému odmítli zapojit i poté, co byli konfrontováni Sophiinými rodiči. Při rozhovoru poukazovali na to, že chování dětí odpovídá jejich věku a o šikanu se v žádném případě nejedná. Sophii označili za „pohádkářku“, která si chování spolužáků přikrášluje, a rodičům doporučili, aby ji v některé dny jednoduše nechali doma. Šestiletá dívka navíc po tom, co se zpráva o šikaně rozšířila, čelila i opovržení ze strany rodičů svých spolužáků, kteří ji zesměšňovali v diskusích na sociálních sítích.

Carrie přihlásila děti na novou školu

Protože škola nedokázala s šikanou jakkoliv naložit, Carrie se rozhodla, že Sophii a jejího bratra, který školu rovněž navštěvoval, přihlásí jinam. Společně s tímto rozhodnutím žena zveřejnila i obsáhlý příspěvek na sociálních sítích. V něm detailně popsala situaci, již její dcera dennodenně zažívala. K jejímu údivu získal enormní pozornost.

V návaznosti na příspěvek se Carrie ozvaly tisíce rodičů, jejichž děti si procházely podobnou situací. Nyní Sophie již tři roky navštěvuje jinou školu a je konečně spokojená. Carrie popisuje, jak se ze zakřiknuté a tiché dívky stal takřka jiný člověk. Sophie si našla nové přátele, získala ztracené sebevědomí a zdravotní problémy jsou už jen vzdálenou vzpomínkou.

Jaké postupy jsou podle vás v boji proti šikaně nejúčinnější?

Zdroj: DailyMail, Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články