Mladá učitelka svým přístupem k výuce vyvolala kontroverzi: Dětem dovoluje svačit o hodině a na záchod mohou kdykoliv

Svými metodami chce kreativní kantorka vzbudit u svých žáků větší zájem o vstřebávání nových informací a získávání dovedností. Byla by ráda, kdyby se do školy těšili.

škola i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tradiční výukové metody, které spousta učitelů praktikuje, mohou v dnešní době vypadat poněkud zastarale. Nechuť dětí k učení a averzi ke škole totiž spolehlivě dokáže povzbudit to, když si kvůli přístupu kantora připadají hloupé a neschopné. Stresuje je, když v hodinách musí nehnutě sedět v lavicích, potit se při zkoušení u tabule nebo poslouchat výklad látky, které nerozumějí, a tak se ji prostě nakonec naučí nazpaměť.

Učitelé považují její metody za kontroverzní

Školní léta mají celé generace spojené s disciplínou, drilováním učiva a absolutním respektováním autority pedagoga. Komenského škola hrou se nějak vytratilo. Jak se mění společnost, je zřejmě nezbytné také jinak přistupovat ke studentům a najít s nimi společnou řeč. Pro učitele, kteří své profesi zasvětili celý život, je to výzva. Někteří se s ní dokáží popasovat a přistupovat kreativně k výuce i potřebám dětí, což ale jiná část kantorské obce kritizuje.

škola

Učitelka „ze staré školy“ donutila děti, aby v batohu nosily shnilá rajčata. Dala jim tím cennou lekci, jako se to dělávalo dřív

Mezi staré rutinéry nepatří jedna polská učitelka. Na svém tiktokovém profilu OkiemPedagoga pravidelně informuje o tom, jak se studenty pracuje. Je odhodlaná udělat všechno pro to, aby se ve třídě cítili co nejlépe a vytvářeli si kladný vztah i ke škole. Ve svých hodinách zavedla specifická pravidla, díky kterým žáci cítí větší svobodu a považují kantora spíš za partnera. „Někteří učitelé je považují za velmi kontroverzní,“ řekla v nedávném videu na svém profilu.

Nenutí žáky chodit před tabuli

Cílem jejího snažení je, aby se vstřebávání nových informací a získávání dovedností stalo pro děti potěšením, nikoli nepříjemnou povinností. Žáci během vyučování mohou pít vodu z lahví nebo si pochutnávat na zdravých svačinách, jako je mrkev, borůvky a jahody, které však nejsou v šustivém obalu. V pátek to mohou být podle webu Fakt i sladkosti. Děti mohou bez ptaní odejít na toaletu nebo mají možnost chodit po třídě nebo sedět v lavici bez bot, jen v ponožkách.

@okiempedagoga #szkola #edukacja #wychowanie #oswiata #nauczycielka #nauczyciele #nauczyciel #uczniowie #polskaszkola #edukacjawczesnoszkolna ♬ Storytelling – Adriel

Forma výuky je také odlišná. Mladá učitelka přiznala, že někdy schválně dělá chyby, aby vyzkoušela ostražitost žáků. Současně jim chce ukázat, že by se neměli stresovat, když něco nevědí nebo se mýlí. Pokud jde o řešení úkolů u tabule, zapojuje jen ty studenty, kteří o to stojí. Nikdy nenutím žáky jít k tabuli. Přicházejí před ni jen ti, kteří chtějí a jsou připraveni něco řešit,“ cituje pedagožku server Parenting. Zatímco rodiče jsou takový přístupem nadšení, u svých zejména starších kolegů naráží učitelka na kritiku.

Co říkáte na metody mladé učitelky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články