Učitelka „ze staré školy“ donutila děti, aby v batohu nosily shnilá rajčata. Dala jim tím cennou lekci, jako se to dělávalo dřív

Nejprve museli sepsat upřímný seznam lidí, které nenávidí, nebo je aspoň nemají zrovna v lásce. Nikdo netušil, o co tady vlastně kráčí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jednoho dne učitelka požádala studenty, aby napsali na papír jména lidí, které nenávidí. Poté, co všichni odložili psací potřeby, napsala na tabuli zadání domácího úkolu. To znělo, aby druhý den přinesli pytlík rajčat. Počet rajčat by měl odpovídat počtu jmen, která napsali na papír. Žákům se tento úkol zdál poněkud zvláštní, ale byli zvědaví, co má jejich vyučující za lubem.

Shnilá zelenina

Některé děti přinesly dvě rajčata, jiné tři, další pět a některé dokonce deset. Učitelka požádala studenty, aby rajčata nosili celé dva týdny s sebou například ve své školní tašce. Uběhly jen dva dny, když si děti začaly stěžovat, že rajčata začínají divně zapáchat. Představte si, že necháte shnít jakoukoliv zeleninu či ovoce ve své uzavřené tašce.

Pro mnoho studentů bylo obtížné nosit rajčata stále s sebou, protože začala vydávat silný zápach. S každým dnem se to jen zhoršovalo a zhoršovalo. Po týdnu učitelka svolala žáky, aby si vyslechla jejich stížnosti. „Tento zápach je velmi podobný tomu, co nosíte ve svém srdci, když nemilujete, nebo přímo nenávidíte určitého člověka.“ Tak zněla první slova vysvětlení.

Zahrada v srdci

„Nenávist požírá duši a dělá člověka nemocným,“ pokračovala vyučující. „Pokud nesnesete pach týden starých rajčat, zamyslete se nad zápachem své hořkosti a nenávisti, kterou nosíte každý den ve svých srdcích.“ V tuto chvíli začala většině docházet pointa celého cvičení. Mnozí s viditelných výrazem naprostého znechucení začali vytahovat svá shnilá rajčata a postupně je házet do odpadkového koše.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Srdce je nádherná zahrada, kterou je třeba čas od času vyplít, což znamená, že musíme odpustit těm, kteří nám ublížili. A díky tomu vytvoříme prostor pro dobré věci,“ zakončila svou lekci učitelka. Rozhlédla se po zadumaných tvářích celé třídy. Ten den odcházela ze své práce s dobrým pocitem, že někomu pomohla s pochopením principu lidských pocitů, a hlavně nenávisti.

Jaký máte názor na tuto lekci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství