Důchodce Pavel žije 19 let v domě bez střechy, vody a elektřiny. „Tohle má být ten odpočinek? Ať vláda vidí, jak občané musí žít“

Když stařeček přišel kvůli děsivé události o dům, spoléhal se podobně jako statisíce jiných lidí na podporu státu. Ta se ale nedostavila, a tak si musel nějak poradit sám.

Smutný starší muž senior i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Spousta seniorů balancuje na hranici chudoby. Dostali se tam zejména kvůli nedávnému nebývalému zdražování, kdy náklady na energie, bydlení i potraviny razantně vyskočily. Někteří ale byli ve velké nouzi už dávno předtím. Třeba jako dvaaosmdesátiletý důchodce Pavle Gavrić, který už téměř dvě dekády žije v otřesných podmínkách.

O dům přišel během bosenské války

Smutný příběh penzisty z Bosny a Hercegoviny, který už přes 19 let žije osaměle ve vesničce Vitovlje u městečka Travnik v Bosně a Hercegovině, rozvířilo na sociálních sítích video Srećka Stipoviće. Ukazuje totiž extrémně nuzné a těžké podmínky, v nichž nemajetný důchodce žije. Jeho domovem je malý zchátralý příbytek bez střechy a oken, který má k představě o důstojném bydlení hodně daleko.

Celý život pracoval načerno a v důchodu živoří. Senior pobírá pouhých 5 300 Kč měsíčně

Chatrč je velká pouhé čtyři metry čtvereční a uvnitř senior nemá k dispozici vodu, elektřinu ani plyn. Podle webu Megasvet v jeho skromném domově není koupelna ani sociální zařízení. V děsivé životní situaci se důchodce ocitl, protože ho stát nechal na holičkách a nezajímá se o něj už přes třicet let. Jeho dům byl totiž totálně zničený během války v Bosně v devadesátých letech.

Lidé se mu složili na stavební buňku

Po skončení brutálního konfliktu měl stát podle serveru GradBusovača pomoci lidem, jako je Pavle, s obnovou jejich domovů. Jenže ve spoustě případů se tak nestalo. Než se stařeček zmohl alespoň na nějaké bydlení, přespával ve stodolách, kůlnách nebo kde se dalo. Chatrč si postavil vlastníma rukama. Dodnes hlídá krávy sousedům, aby za to dostal alespoň najíst.

Nedostává žádný důchod a jeho jediným příjmem je skromný sociální příspěvek, který v přepočtu činí 1260 korun. „Tohle má být ten klidný odpočinek na stáří? Neuvěřitelné, že to vláda nevidí,“ komentoval video se seniorem jeden z diskutujících. Dojemný příběh staříka zasáhl spoustu lidí na celém světě. Složili se a důchodci koupili stavební buňku, kamna, stůl, židle, postel a další věci. „Žil jsem jako divoch. Děkuji všem, že mi pomohli zase žít důstojně,“ řekl webu Pavle.

Co říkáte na podmínky, ve kterých stařeček živořil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články