Celý život pracoval načerno a v důchodu živoří. Senior pobírá pouhých 5 300 Kč měsíčně

Uhradit z důchodu náklady na bydlení, léky, potraviny nebo třeba telefon je pro seniory s nízkým důchodem problém. Na průměrnou penzi nedosáhne přes milion lidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody a reforma systému penzí jsou horkým bramborem, který si mezi sebou předávají politické reprezentace už dlouhé roky. Přestože průměrný důchod v Česku činí 20 216 korun, spousta seniorů na takovou částku ani zdaleka nedosáhne. Živoří na hranici chudoby. O sociální dávky nežádají, protože jsou z generace, která od státu nikdy nic nechtěla, a jednoduše se stydí. Své o tom ví i pražský senior, který se snaží vyžít s pěti tisíci.

Kdyby nepomohly děti, byl by na ulici

Přestože před několika měsíci proběhla valorizace penzí a podle informací České správy sociálního zabezpečení průměrná výše starobního důchodu činí 20 216 korun, přes milion seniorů si o ní může nechat leda tak zdát. Jedním z nich je penzista z Prahy, který pobírá kolem 5 300 korun měsíčně. Serveru PrahaIN řekl, že se často stává, že večeří psí granule. Navzdory tomu, že ho pravidelně podporují syn s dcerou i jeho vnoučata.

Snaží se žít velmi skromně, aby pro ně nebyl velkou přítěží. Život na stará kolena si představoval jinak. Celý život pracoval jako dělník, tesař, truhlář, zedník. „Bral jsem na ruku, to je celé,“ uvedl pro PrahaIN senior. Z důchodu pravděpodobně sotva zaplatí bydlení, o výdajích za jídlo, léky, telefon nemluvě. Dopadl podobně jako seniorka, o níž jsme psali na DámskémDeníku, která si musí v důchodu přivydělávat, protože z nízké penze by nevyžila.  

Nejnižší důchody mají tisíce penzistů

Starobní důchod se skládá ze základní výměry, která je pro všechny seniory stejná a letos je to 4 040 korun, a procentní výměry, jež závisí na průběhu pojištění. Podle serveru e15 se v roce 2024 základní výměra zvýší na 4 400 korun a procentní pak nesmí být ze zákona o důchodovém pojištění nižší než 770 korun. Minimální starobní důchod bude tedy v příštím roce 5 170 korun.

prázdná peněženka iZdroj fotografie: Freepik

Takto nízkou penzi sice nepobírá dramaticky velká skupina důchodců, ale zřejmě mezi nimi je pražský senior, který spoustu let pracoval načerno. Podle statistiky České správy sociálního zabezpečení nejnižší důchody v pásmu do 4 999 korun pobírá přes devět tisíc seniorů, přes šest tisíc důchodců má penzi ve výši od 5 000 do 5 999 korun a přibližně dalších šest tisíc se pohybuje v pásmu od 6 000 do 6 999 korun.

Nejnižší vyplácený důchod jsou 43 koruny

V Česku žije kolem 2,35 milionu starobních důchodců. Na průměrnou výši penze dosáhne zhruba polovina. Podle informací, které na svém webu zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, vůbec nejvyšší vyplácený starobní důchod ještě před červnovou valorizací činil 241 725 korun, naopak nejnižší neuvěřitelných 43 korun. Z dat sociální správy také vyplynulo, že důchod nad 70 tisíc korun na konci loňského roku pobíralo 51 lidí.

Co si myslíte o výši důchodů v Česku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články