Věty, které nechce slyšet žádný pacient s rakovinou: Utěšování ani přirovnání ke známému mu nepomůže

Podpora rodiny a přátel je pro onkologicky nemocné klíčová. Většina lidí je ale v rozpacích a přesně neví, co má dělat. Jak se k nemocnému má chovat nebo na co se ho může ptát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Jednou z nejděsivějších diagnóz, která může člověku převrátit život naruby, je rakovina. Pokud onemocní někdo z blízkých, je těžké najít správná a vhodná slova, jež by mu mohla poskytnout trochu útěchy. Přitom podpora rodiny a přátel je pro onkologické pacienty v boji se zákeřnou nemocí velmi důležitá. Pro někoho, kdo se s rakovinou nesetkal tváří v tvář, je obtížné pochopit, čím si nemocný musí procházet. Těmto větám se v komunikaci s ním určitě vyhněte.

1) Neboj se, všechno bude v pořádku

Onkologičtí pacienti dobře vědí, že ne každý, kterého tato nemoc potká, bude v pořádku. Rychle říct nějakou uklidňující větu není příliš užitečné. Navíc to může působit, že chcete emocionálně vypjaté téma co nejrychleji uzavřít. Pokuste se naslouchat, co nemocný prožívá, co ho trápí a stresuje.

2) Ty jsi tak statečný

Pomyslete na to, že touto větou můžete nemocného rozčílit. Působí dráždivě, povýšeně a blahosklonně. Onkologicky nemocný člověk si zřejmě totiž ani trochu nepřipadá statečně. Spíš cítí křivdu, protože mu život naložil takové břemeno a obavy.

Matka s nemocnou dcerou iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Měl jsem kamaráda, který měl rakovinu

Přestože v dobré víře chcete na příkladu člověka, který se vyléčil, vlít optimismus do žil nemocného, není to dobrá cesta. Zkušenost jiné osoby není legitimní. Navíc hrozí nebezpečí, že v příběhu jiného známého řeknete něco nevhodného nebo stresujícího.

4) Četl jsem na internetu, že existuje nový lék

Na internetu jistě lze najít spousty užitečných rad, ale šíří se tam i mnoho nesmyslů. Vědecky nepodložené zázračné léky na rakovinu mohou být spíš nebezpečím než přínosem. Léčbu nechte na lékaři. Když máte pocit, že nepostupuje správně, konzultujte léčbu s dalšími.

5) Musíš zůstat pozitivní

Pozitivní přístup je základem. Ale pokud to nemocnému budete říkat, můžete v něm vyvolat pocit, že by o svém rozrušení a obavách neměl mluvit. Přitom právě sdělování pocitů pacienta je velmi důležité při léčbě. Jenže tato věta uzavírá konverzaci.

Dívka s rakovinou u okna iZdroj fotografie: Depositphotos

Boj s rakovinou je pro pacienty velmi obtížný. Rodina a přátelé nebývají připravení se s touto situací vypořádat. Klíčové ale je nemocného podpořit a vyslechnout ho, aby věděl, že se může kdykoli svěřit. Na toto se ho nebojte zeptat.

A) Jak se cítíš?

Zní to jako prostá fráze, ale ve skutečnosti je to velmi užitečná otázka. Buďte připraveni naslouchat nemocnému, všem jeho obavám a pocitům, i když to může být těžké. Nespěchejte na něj.

B) Mohu ti pomoci s praktickými věcmi?

To je skvělá nabídka. Nemocnému můžete hodně pomoci, když mu například nakoupíte nebo vyřídíte běžné pochůzky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

C) Jak bych tě mohl podpořit?

Nemoc v mnoha ohledech sebere pacientovi kontrolu nad celou řadou aspektů jeho života. Takovým dotazem mu umožníte, aby ji alespoň nad něčím měl a sám si mohl vybrat. Buďte připravení opravdu ho podpořit a pomoci mu v tom, o co bude žádat.

Co dalšího byste v komunikaci s onkologicky nemocným nepoužili?

Zdroj: CureToday
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články