7letá Sofinka chtěla vysvětlit, proč Downův syndrom není děsivý, ale naopak. I zdraví lidé by se nad jejími slovy měli zamyslet

Start do života neměla roztomilá holčička ani trochu snadný. Hned po narození se jí rodiče vzdali a ona skončila v sirotčinci. Naštěstí se jí ujal láskyplný manželský pár.

Holčička s Downovým syndromem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Děti, které se narodily s Downovým syndromem, musejí v životě překonávat spousty překážek. Poměrně častou genetickou anomálii, která se podle webu DownSyndrom vyskytuje v průměru u každého osmistého novorozence, způsobuje jeden chromozom navíc. Děti mají typický vzhled a jsou mentálně postižené. Podobně jako malá holčička, kterou její rodiče nechtěli, a tak hned po narození skončila v sirotčinci. Její optimistický přístup k životu je fascinující.

Od narození byla v sirotčinci

Sedmiletá Sofia Sanchezová vyrůstala první rok a půl svého života v sirotčinci na Ukrajině. Její život se změnil, když ji adoptovali rodiče tří chlapců Jennifer a Hector Sanchezovi z Rocklinu v americkém státě Kalifornie. Jeden z jejich synů se také narodil s Downovým syndromem. „Sofia byla opuštěna při narození. Říkali jsme si, proč neadoptovat další dítě s tímto syndromem a neposkytnout mu láskyplný domov a sourozence, jako je on,“ cituje Jennifer web Today.

Malý Dan má Downův syndrom a nákupy jsou pro něj noční můrou. Jednoho dne pro něj ale prodavačka udělala úžasnou věc

Pro rodinu je výchova dětí s touto genetickou poruchou vzrušujícím dobrodružstvím, o kterém Jennifer otevřeně informuje na sociálních sítích. Malá Sofia není ani trochu stydlivá, dokonce se věnuje i modelingu, takže ráda a ochotně odpovídala na otázky maminky, když s ní udělala rozhovor u příležitosti Měsíce informovanosti o Downově syndromu. Perfektní odpovědi holčičky nutí každého k zamyšlení.

Holčička miluje svůj život i sebe sama

V krátkém videu mluví Sofia o své nemoci a říká, že je chytrá a že dokáže všechno, co si zamane. Na otázku mámy, zda je Downův syndrom děsivý, holčička zareagovala překvapivě pohotově. Její slova jsou navíc neuvěřitelně inspirativní. Ne, není děsivý. Je tak vzrušující,“ odpověděla totiž Sofia. Její pozitivní přístup trochu zaskočil i její matku, která je hrdá na to, jakou obhájkyní lidí s touto genetickou poruchou se její dcerka v tak mladém věku stala.

Sofia byla nadšená, když se její video stalo na sociálních sítích virálním. „Její radost je nakažlivá. Myslím, že kromě toho, že je rozkošná, také ukazuje světu, že je sebevědomá, šťastná, schopná a že se opravdu není čeho bát, pokud jde o Downův syndrom,“ řekla Jennifer televizní stanici CBS s tím, že si svůj život bez dcerky už nedokáže představit. „Někdy je smutná, naštvaná, tvrdohlavá, soutěživá, ale na konci dne miluje svůj život a miluje sebe,“ dodala.

Co říkáte na slova postižené holčičky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články