„V 19 letech mě matka donutila jít na potrat,“ svěřila se Hanka. Dlouho nevěděla, zda jí to má vyčítat, či naopak

Matčina rada jí pravděpodobně přinesla šťastný a spokojený život. Kdyby totiž tenkrát nešla na potrat, vše by dopadlo jinak.

Zamyšlená starší žena i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Mnoho dospívajících si myslí, že dovršením dospělosti budou moci zcela rozhodovat sami za sebe. Nenechají si od nikoho radit, protože oni již budou dospělí a sami uznají, co je pro ně nejlepší. Bohužel tomu tak ale často není. Může totiž nastat situace, při níž je člověk rád za radu druhého. Něco takového potkalo i paní Hanku, která by svou zpovědí ráda ukázala, že jsou rodiče v životě člověka důležití v jakémkoli věku.

Matčinu radu, jít na potrat, poslechla

Paní Hanka F. byla vzornou studentkou. Plánovala studium na vysoké škole a zářnou kariéru. Když ale v devatenácti letech zjistila, že čeká se svým o tři roky starším přítelem dítě, nevěděla, co dělat. Nikomu o tom neřekla, přemýšlela, jak vše zvládne. Uvědomila si, že pokud se stane matkou, její sny se rozplynou, nikdy se nestane právničkou, jak si plánovala. Nebo by to i přesto zvládla?

„Matka na mně poznala, že se něco děje. Uhodila na mě a já se jí svěřila,“ vzpomíná paní Hanka v dopise zaslaném do redakce DámskéhoDeníku. Nijak se na ni ale nezlobila, jen dceři řekla, co vše ji čeká, pokud si dítě nechá. I kdyby střední školu dostudovala, na vysokou už nepůjde. Bude dělat nějakou obyčejnou práci, a připraví se tak o své sny stát se právničkou či soudkyní. „Její argumenty byly přesvědčivé, a tak jsem dala na matčinu radu a šla na potrat,“ svěřuje se dále čtenářka.

Své matce je vděčná

Hančina matka měla známou na soukromé gynekologické klinice. Zákrok proběhl rychle a úspěšně, nikdo se o tom nikdy nedozvěděl, ani její otec a mladší bratr. O tomto tématu a celé situaci se již s matkou nikdy nebavily, nevracely se k tomu. „Nyní jsem úspěšnou právničkou, mám dvě dospívající děti a skvělého manžela, mám opravdu šťastný život,“ popisuje v dopise svou spokojenost paní Hanka.

Přemýšlí, zda udělala kdysi dobře, že na potrat šla. A odpověděla si jasně: „Jsem ráda, že jsem dala na matčinu radu. Byla bych teď jinde.“ Samozřejmě každá žena je jiná a rozhoduje se podle svého uvážení, ale ona ví, že by si tím zkazila život. Poslechnout matku se jí tedy vyplatilo, jinak tomu ale bylo u ženy, která se na rozkaz svého otce musela vzdát dítěte. Jaký to však nabralo zvrat, jsme na DámskémDeníku popisovali.

Jak byste se v Hančině situaci rozhodli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články