Náhlý syndrom úmrtí kojenců je stále častější noční můrou rodičů. Zjistěte, jak můžete riziko výskytu sami snížit

SIDS je stále strašákem velké skupiny rodičů. Mnozí se ho snaží eliminovat pomocí moderních technologií, avšak významné snížení rizika přináší i dodržení několika pravidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Snižte riziko na minimum

Kromě skutečností, které nemůžete ovlivnit, jich existuje spousta, jež můžete eliminovat. Pokud se vaše miminko narodilo předčasně, nebo se ve vaší rodině SIDS již vyskytl, matka dítěte je drogově závislá nebo se dítě nachází v horším sociálně-ekonomickém zázemí, jedná se o rizikové faktory, které ovlivnit (pravděpodobně) nemůžete. V takovýchto případech se doporučuje používání monitorů dechu. (Avšak používání monitorů dechu samo o sobě nesnižuje počet úmrtí dětí na SIDS.)

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nespěte s kojencem v jedné posteli, mohli byste ho nechtěně zavalit či přidusit

Mezi faktory, které ovlivnit můžete, patří všechny ostatní uvedené. Dítě by mělo spát v dostatečně větrané místnosti a neměli byste ho zbytečně „nabalovat“ – úplně mu stačí stejný počet vrstev oblečení, které nosíte vy sami. V bytě, kde se nachází kojenec, nekuřte. Dítě neukládejte spát v poloze na břiše a rovněž nepoužívejte polštáře, měkké matrace a do postýlky nedávejte další předměty (ne, ani zmíněné zábrany nebo hnízdečka). Dítě by mělo být rovněž kojeno alespoň do 6. měsíců věku (nebo alespoň dostávat na spaní dudlík).

Uměli byste svému dítěti pomoci?

Pro případ, že by se u vašeho dítěte SIDS rozvinul, byste měli znát první pomoc. Vždy byste jako první měli zavolat záchrannou službu a pak začít s poskytnutím první pomoci dítěti. V prvním kroku si položte dítě v podélné poloze břichem na předloktí své ruky a třete ho po zádech. Dále ověřte jeho stav – dýchání (pohledem), tlukot srdce (pohmatem). Následuje uvolnění dýchacích cest, kdy nejprve vyčistěte dítěti ústa (případně odsajte hleny či zvratky) a poté nos.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Každý rodič by měl, alespoň teoreticky, ovládat první pomoc

Dalším krokem poskytnutí první pomoci je tzv. prodýchnutí, kdy dítě položíte na rovnou a pevnou podložku, mírně mu předkloníte hlavu a 5x mu krátce vdechnete do nosu a do úst současně. Vždy vdechujte jen objem svých nafouklých tváří – kojenec má menší plíce, větším objemem byste ho poranili. Sledujte, zdali se mu zvedá hrudník a poté dejte prostor samovolnému výdechu. Pokud dítě stále nereaguje, zahajte resuscitaci, kterou provádějte až do příjezdu záchranné služby.

Zdroj: Nutriklub

Pokračujte ve čtení článku na další stránce

1 2

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články