Náhlý syndrom úmrtí kojenců je stále častější noční můrou rodičů. Zjistěte, jak můžete riziko výskytu sami snížit

SIDS je stále strašákem velké skupiny rodičů. Mnozí se ho snaží eliminovat pomocí moderních technologií, avšak významné snížení rizika přináší i dodržení několika pravidel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních letech je náhlý syndrom úmrtí kojence (zkráceně SIDS, Sudden Infant Death Syndrom) velmi často diskutovaným tématem. Ačkoliv se v žádném z případů nepodařilo vysledovat příčinu úmrtí, a SIDS tak zůstává opředený záhadami, odborníci se shodují na některých faktorech, které mohou hrát v tomto případě významnou roli. Často se jedná o faktory, které můžete vy sami ovlivnit a snížit tak riziko rozvoje SIDS u vašeho dítěte.

Rozvoj SIDS podporuje vliv okolního prostředí

Syndromem náhlého úmrtí se lékaři a příslušní vědci zabývají již několik desetiletí. Za dobu svého bádání určili dva mechanismy, které rozvoj SIDS umožňují. Jsou jimi postižení dechového centra v prodloužené míše, které vede k zástavě dýchání a porucha srdečního rytmu, která vede k zástavě srdeční činnosti. Vzhledem k definování těchto mechanismů také vyjmenovali možné rizikové faktory – a řadu z nich mohou ovlivnit sami rodiče.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nekuřte v bytě, kde je novorozenec, potažmo kojenec

Mezi tyto rizikové faktory patří přehřátí miminka – může vést k větší aktivitě mikrobiální flóry a některých imunitně aktivních látek. Ty pak mohou mít nepříznivý vliv na dechové centrum dítěte. Dále se jedná o kouření v místnosti, kde se vyskytuje i kojenec – nikotin má ve vyšší koncentraci tlumivý účinek na dechové centrum člověka a kritická koncentrace pro miminko je mnohonásobně nižší než pro dospělého člověka.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě neukládejte do příliš měkkých peřin a nestavte kolem něj další předměty

Dalšími významnými riziky jsou usínání a spánek dítěte v poloze na bříšku, pořízení příliš měkké matrace do postýlky, umístění dítěte na polštáře či jeho „obložení“ plyšáky, polštáři a v neposlední řadě stále modernějšími mantinely. Všechny vyjmenované položky mohou vést k ucpání dýchacích cest dítěte a jeho následnému úmrtí. Kojenec ještě neumí dýchat „správně“ – teprve se správné frekvenci učí, proto když se nemůže nadechnout, jeho organismus na ohrožení nereaguje.

Snižte riziko na minimum

Kromě skutečností, které nemůžete ovlivnit, jich existuje spousta, jež můžete eliminovat. Pokud se vaše miminko narodilo předčasně, nebo se ve vaší rodině SIDS již vyskytl, matka dítěte je drogově závislá nebo se dítě nachází v horším sociálně-ekonomickém zázemí, jedná se o rizikové faktory, které ovlivnit (pravděpodobně) nemůžete. V takovýchto případech se doporučuje používání monitorů dechu. (Avšak používání monitorů dechu samo o sobě nesnižuje počet úmrtí dětí na SIDS.)

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nespěte s kojencem v jedné posteli, mohli byste ho nechtěně zavalit či přidusit

Mezi faktory, které ovlivnit můžete, patří všechny ostatní uvedené. Dítě by mělo spát v dostatečně větrané místnosti a neměli byste ho zbytečně „nabalovat“ – úplně mu stačí stejný počet vrstev oblečení, které nosíte vy sami. V bytě, kde se nachází kojenec, nekuřte. Dítě neukládejte spát v poloze na břiše a rovněž nepoužívejte polštáře, měkké matrace a do postýlky nedávejte další předměty (ne, ani zmíněné zábrany nebo hnízdečka). Dítě by mělo být rovněž kojeno alespoň do 6. měsíců věku (nebo alespoň dostávat na spaní dudlík).

Uměli byste svému dítěti pomoci?

Pro případ, že by se u vašeho dítěte SIDS rozvinul, byste měli znát první pomoc. Vždy byste jako první měli zavolat záchrannou službu a pak začít s poskytnutím první pomoci dítěti. V prvním kroku si položte dítě v podélné poloze břichem na předloktí své ruky a třete ho po zádech. Dále ověřte jeho stav – dýchání (pohledem), tlukot srdce (pohmatem). Následuje uvolnění dýchacích cest, kdy nejprve vyčistěte dítěti ústa (případně odsajte hleny či zvratky) a poté nos.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Každý rodič by měl, alespoň teoreticky, ovládat první pomoc

Dalším krokem poskytnutí první pomoci je tzv. prodýchnutí, kdy dítě položíte na rovnou a pevnou podložku, mírně mu předkloníte hlavu a 5x mu krátce vdechnete do nosu a do úst současně. Vždy vdechujte jen objem svých nafouklých tváří – kojenec má menší plíce, větším objemem byste ho poranili. Sledujte, zdali se mu zvedá hrudník a poté dejte prostor samovolnému výdechu. Pokud dítě stále nereaguje, zahajte resuscitaci, kterou provádějte až do příjezdu záchranné služby.

Zdroj: Nutriklub

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články