Při rekonstrukci našli poklad. Pod podlahou se skrývalo tisíc mincí ze zlata a stříbra

Náhodný objev může šťastným nálezcům výrazně vylepšit rodinný rozpočet. V nedávné dražbě totiž cena vzácného pokladu skoro dvojnásobně překonala odhady expertů.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Koupě 400 let starého domu na venkově byl od manželů Betty a Roberta Fooksových perfektní tah. Společně s usedlostí v jihoanglickém městečku South Poorton, kterou si pořídili před pěti lety, totiž získali i něco navíc, o čem neměli zdání. Když se nedávno dali do rekonstrukce zanedbaného objektu, narazili na zajímavé překvapení. Pod podlahou jedné z přízemních místností se ukrývala rozbitá keramická mísa plná zlatých a stříbrných mincí.

Pod podlahou domu byl zakopaný poklad

Zajímavý dům ze 17. století měl nedokonalosti, které měla renovace odstranit. Jednou z nich byla i menší výška v přízemních místnostech. Manželé se proto rozhodli snížit betonovou podlahu, která zjevně pocházela z pozdější doby. „Je to 400 let starý dům, takže bylo třeba udělat spoustu práce. Odstranili jsme všechny podlahy i stropy. Přitom jsme se rozhodli snížit přízemí, abychom získali větší výšku stropu,“ cituje Betty deník TheGuardian.

Když došlo na kopání podlahy pod kuchyní, narazili na poklad. V zemi byla rozbitá keramická nádoba, v níž byla více než tisícovka zlatých a stříbrných mincí. „Jednou večer jsem byla s dětmi a manžel kopal krumpáčem. Najednou zavolal, že něco našel. Všechny mince dal do kbelíku. Kdybychom nesnižovali podlahu, zůstaly by tam dodnes,“ dodala nadšená majitelka domu.

Historické mince putují do dražby

Poklad se dostal do rukou odborníků z Britského muzea v Londýně. Ukázalo se, že jde o mince, které pocházejí z éry anglické občanské války v letech 1642 až 1644. Najít poklad je úžasné a fascinující. Předpokládám, že ho tam během války majitel schoval a měl v úmyslu ho jednou vykopat, ale nikdy k tomu už nedostal příležitost,“ uvedla Betty s tím, že jaká je hodnota starých mincí, nemají manželé velké ponětí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Koncem dubna putovaly mince do dražby a experti odhadovali, že by mohly vynést až 35 tisíc liber, což je v přepočtu přes jeden milion korun. Taková suma by šťastným nálezcům mohla výrazně pomoci pokrýt náklady spojené s rekonstrukcí jejich 400 let starého domu. Nakonec podle serveru TheSun dali dražitelé za poklad v aukci přes 60 tisíc liber, tedy asi 1,8 milionu korun. Na DámskémDeníku jsme nedávno psali i o tom, že historické mince našel také hledač pokladů na poli u jihoanglického města Ansty.

Co říkáte na poklad, který manželé náhodou našli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články