Celý svět truchlí nad ztrátou geniálního umělce. Zemřel důležitý člen skupiny ABBA

Do paměti fanoušků legendární švédské čtveřice se úžasný kytarista a vynikající producent vryl svým uměním, které předváděl na koncertních podiích i při tvorbě studiových alb.

Švédská skupina ABBA na koncertu v roce 1979 i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Legendární švédská skupina ABBA i její fanoušci na celém světě truchlí. Zemřel totiž hlavní kytarista fenomenálního uskupení Lasse Wellander. S kapelou nahrál celou řadu úspěšných alb, podílel se na vzniku jejích největších hitů a absolvoval s ní mnohá turné. Geniální hudebník podle prohlášení rodiny podlehl 7. dubna po krátkém boji rakovině. Bylo mu sedmdesát let. „Byl drahým přítelem, vtipálkem a vynikajícím kytaristou,“ smutní ABBA.

Podílel se na vzniku megahitů kapely

Skvělý multiinstrumentalista a producent začal svoji hudební kariéru už v 16 letech. Hrál v kapelách Stockholm All Stars,  Low Budget Blues Band, Zkiffz nebo Little Mike and the Sweet Soul Music Band. Zdaleka nejpopulárnějším uskupením byla ale ABBA. Se stockholmskou skupinou, kterou tvořili Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad, si poprvé zahrál v říjnu 1974.

Netrvalo dlouho a Lasse se stal hlavním hlavním kytaristou kapely ABBA. Vystupoval s ní na turné v letech 1975, 1977, 1979 a 1980, kdy švédská čtveřice zářila na celosvětovém nebi populární hudby. Jeho otiskl se dá nalézt i ve spoustě megahitů švédské skupiny. Podílel se například na peckách jako jsou  The Winner Takes It All, Thank You for the Music nebo Knowing Me, Knowing You.

V příběhu skupiny hrál klíčovou roli

Členy švédské skupiny skon dlouholetého spolupracovníka tvrdě zasáhl. „Lasse byl drahým přítelem, vtipálkem a vynikajícím kytaristou. Truchlíme nad jeho tragickou a předčasnou smrtí a vzpomínáme na laskavá slova, smysl pro humor, usměvavou tvář a hudební genialitu muže, který hrál v příběhu ABBA tak klíčovou roli,“ uvedla kapela v prohlášení na sociálních sítích s tím, že jeho tvůrčí přínos byl obrovský. „Bude nám hluboce chybět a nikdy na něj nezapomeneme,“ dodala.

Det är med obeskrivlig sorg vi måste meddela att vår älskade Lasse har somnat in. Lasse blev nyligen sjuk i vad som…

Zveřejnil(a) Lasse Wellander dne Neděle 9. dubna 2023

Po rozpadu kapely ABBA v roce 1982 skvělý kytarista nadále s jejími členy spolupracoval. S Björnem a Bennym nahráli o dva roky později album Chess. Lasse byl také u toho, když se znovu vzedmula obrovská vlna zájmu o skladby kapely ABBA po uvedení filmu s Meryl Streep v hlavní roli Mamma Mia! v roce 2008. Podílel se totiž na soundracku k tomuto filmu i k jeho pokračování z roku 2018.

Jaký hit od kapely ABBA máte nejraději?

Zdroj: LadBible
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla