Pohotový otec zaznamenal rozkošnou diskuzi dvojčátek na video. Způsob a forma jejich vyjadřování dojímá celý svět

Malé děti jsou tak roztomilé. Pokud se také dojímáte u videí s malými dětmi, pak si nenechte ujít záznam, ve kterém se dala do řeči malá dvojčata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stijn a Merle, to je páreček dvojčat, který umí rozesmát nejen své rodiče. Když se pustili do společné vážné konverzace, tatínek se chopil kamery a celou situaci zaznamenal. Díky tomu se může nad těmito rozkošnými miminky pobavit každý. Zdá se, že si tato dvojčátka začínají vytvářet vlastní jazyk, což právě u dvojčat není nijak ojedinělé.

Video vás zaručeně rozesměje

Zatímco malá Merle leží na zádech, chlapce Stijna drží jeho maminka na klíně, a ten je tak nad svou sestřičkou nakloněný. Tvářičky mají blízko u sebe a zdá se, že je nesmírně baví vzájemně se prohlížet. Pak začnou vydávat i roztomilé nesrozumitelné zvuky. Zpočátku to vypadá nahodile, pak si však všimnete, že se navzájem snaží jeden druhého napodobit.

Tatínek za kamerou se směje, protože i pro něj je jejich legrační konverzace úplnou novinkou. Dvojčata se však nenechávají ničím rušit a pokračují ve veselé konverzaci, při které se oba velice dobře baví. Chlapeček vymyslí zajímavý zvuk a jeho sestřička se ho snaží napodobit. A jde jí to více než dobře. Zdá se, že brzy si budou rozumět, zatímco jejich okolí nebude mít tušení, o čem si vlastně vykládají.

Kryptofázie je u dvojčat poměrně běžná

Tento jev má i svůj odborný termín. Říká se mu kryptofázie a je pozorován právě u dvojčat. Přibližně 50 % dvojčat si mezi sebou v nějaké fázi vývoje vytváří svůj vlastní specifický jazyk, kterým se bez problémů dorozumí. Jejich okolí však často nemá nejmenší tušení, o čem je řeč. Tento fenomén se objevuje u všech dvojčat, tedy jednovaječných i dvojvaječných.

Vzniká především proto, že dvojčata tráví mnoho času společně a také se nacházejí na stejném stupni vývoje. Společně se tak od sebe učí nápodobou, a to nejen jazykovou. Většina jazyků vytvořených dvojčaty zaniká, jakmile jsou schopná dobře ovládnout svojí mateřštinu. U některých však může přetrvat klidně do osmi let. Jsou dokonce známé případy dvojčat, která komunikovala svojí vlastní řečí po celý život.

Na možný počátek tohoto fenoménu se můžete podívat právě na příkladu těchto miminek. Časem mohou dát těmto nesrozumitelným zvukům společný význam. Přidají pár zkomolených slov, které často slyší ve své blízkosti, a jejich vlastní jazyk bude na světě. Pak budou moci všichni jen hádat, o čem si tito dva asi povídají.

O čem si tato roztomilá dvojčata asi povídají?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články