Určitá skupina důchodců od státu nedostane téměř nic. Překontrolujte si, jestli se to náhodou netýká i vás

Nárok na výchovný příspěvek k důchodu nemá jen tak někdo. Určité skupiny seniorů sice mohou požádat, ale pravděpodobně nedostanou od státu ani korunu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Důchody se v posledních letech staly žhavým tématem, o kterém občané České republiky neustále spekulují. Pravidelně se totiž objevují zprávy o tom, že bude finanční příspěvek klesat nebo že se jej mladé generace v budoucnu ani nedočkají. Minulý rok však vláda překvapila novým bonusem 500 Kč za každé vychované dítě, o který mohou žádat všichni, kdo do konce roku 2022 odešel do starobního důchodu. Jak ovšem vyšlo najevo podle webu e15, ne všichni mají na peníze navíc nárok. Ujistěte se proto, zda se vás situace týká. 

Nárok na příspěvek nemá každý 

O důchodovém příspěvku za vychované dítě se začalo mluvit již minulý rok a počátkem ledna 2023 došlo k jeho zavedení. Každý senior, který do konce roku 2022 začal pobírat starobní důchod, může žádat o peníze od státu navíc – a to 500 korun měsíčně za každého potomka. Bohužel se však objevily i případy, kdy některé žádosti byly zamítnuty s tím, že na ně dané osoby nemají nárok. Připravili jsme si proto pro vás seznam skupin důchodců, kterých se tento příspěvek netýká.

Největším zklamáním byla také skutečnost, že příspěvek může pobírat pouze jeden z rodičů, a to konkrétně ten, který o dítě pečoval v největším rozsahu. To znamená, že si na něj ve většině případech přijdou pravděpodobně ženy, které obecně věnují dětem mnohem více času než muži. Jak poté upozorňuje ministerstvo práce, klíčové je doložit žádost o výchovné ihned k žádosti o přiznání starobního důchodu, protože o ni nelze žádat dodatečně – pokud tedy splňujete veškeré podmínky pro získání peněz, rozhodně na ni nezapomeňte. 

Koho se výchovný příspěvek netýká

Ti, kdo nedoloží žádost o výchovné včas, však nejsou jediní. Na příspěvek nedosáhnou ani některé další skupiny důchodců. Zkrátka přijdou například osoby, kterým i při důchodovém věku není přiznán starobní důchod z důvodu nedosažení minimální doby pojištění – o tom, jak se takovému problému vyhnout, jsme vás nedávno na Dámském Deníku informovali. Pokud tedy nesplníte minimální dobu pojištění v rozsahu 35 let, nemáte bohužel nárok ani na pobírání klasického důchodu, ani na příspěvek za každé vychované dítě. 

senior v houpacím křesle iZdroj fotografie: Pexels

Smutná zpráva platí také pro příjemce invalidního důchodu, kteří nedosahují stanovené lhůty řádného důchodového věku – pokud tedy například vychováte dvě děti, ale pobíráte příspěvek pro skupinu lidí v invalidním důchodu prvního stupně a do dosažení řádného důchodového věku vám ještě zbývá několik let, nemáte na peníze navíc nárok„Byla jsem celkem zklamaná, když jsem se dozvěděla, že se na mě nedostane. Do řádného důchodu mi ještě zbývá 5 let a peníze navíc by se mi opravdu hodily. Zvlášť v dnešní době,“ sdělila redakci paní Eva z Pardubic. 

Máte nárok na důchod, ale stále pracujete 

Výchovné nelze získat ani v případě, že jste již dosáhli řádného důchodového věku, vychovali jste dítě, ale do starobního důchodu jste neodešli a stále pracujete – abyste o peníze mohli žádat, je nezbytné mít status důchodce a pobírat státní příspěvek. Stejně tak je tomu u lidí, kteří z jakýchkoliv důvodů pobírají předdůchod, a příjemců pozůstalostního důchodu, tedy zejména vdovy a sirotci (díky důchodovým reformám však tyto skupiny lidí budou od ledna příštího roku pobírat měsíčně více peněz).

Co si o této důchodové reformě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články