Pouze 2letá holčička s malou šancí, že někdy bude chodit, udělala první kroky a všem vytřela zrak

Kvůli vzácné genetické poruše nikdo nepředpokládal, že by holčička mohla někdy v životě chodit. To ale lékaři ještě nečekali, jak moc se kdysi spletli.

Dívka na vozíku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když se narodila, lékaři přistoupili k rodičům a řekli jim něco, co absolutně nečekali a co jim kompletně změnilo jejich život. „Vaše dcera pravděpodobně nikdy nebude chodit, má velmi vzácnou genetickou poruchu, je mi to líto,“ oznámil rodině jeden z doktorů. Pro rodiče to byla obrovská rána, samozřejmě jim záleželo na tom, aby se jejich dítě narodilo zdravé a v pořádku. Bohužel v tomto případě to tak nebylo, tato jediná věta kompletně změnila jejich život. 

Neměla nikdy chodit

Porucha, s níž se děvčátko narodilo, je často způsobena poškozením specifických chromozomů, což může vyvolat různá onemocnění. I když jsou tyto nemoci obvykle vzácné, mohou významně ovlivnit život dítěte bez možnosti nápravy. Někdy se tyto problémy objeví během těhotenství, jindy až po porodu. V tomto případě se porucha děťátka projevila až po porodu. Aktuální léčba se zaměřuje především na podporu, lékaři lidem s touto poruchou nedávají mnoho šancí na normální život. 

Vzácná genetická porucha

Hned po porodu bylo malému děvčátku Frankie-Rae diagnostikováno vzácné genetické postižení. Chybí jí část chromozomu, která je klíčová pro správný motorický vývoj. Dětí s touto diagnózou je na světě jen velmi málo a lékaři nemají mnoho informací o jejich vývoji. Ačkoliv lékaři nevěřili, že někdy bude chodit, matka holčičky zvolila jiný přístup. Mary svou dceru povzbuzovala ve vývoji jejích motorických schopností. A Frankie se ukázala být velkou bojovnicí. 

A vyplatilo se, protože jejich snaha neunikla pozornosti jedné dobročinné organizace zaměřené na podporu lidí s tělesným postižením. 

Obrovská bojovnice

Organizace poskytla rodině finanční prostředky na nákup speciálního kočárku a chodítka, které pomáhají trénovat chůzi. A Frankie se opravdu daří. Díky podpoře, kterou jí tyto pomůcky poskytují, je schopná udržet se ve vzpřímené poloze a pohybovat se pomalými krůčky. Chůzi trénuje každý den a neustále se zlepšuje. Mary považuje tento dar za neocenitelný, protože bez něj by měla Frankie mnohem menší šanci postavit se na vlastní nohy a pravděpodobně by byla odkázána na invalidní vozík. 

Co na tuto bojovnici říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články