Doktoři zůstali po smrti těhotné ženy v šoku. To, co našli při pitvě v jejím břiše, obrátilo život naruby všem pozůstalým

Před několika lety se udál v Portugalsku malý zázrak, který dodnes udivuje lékaře i veřejnost. Tělo mrtvé ženy vydalo nečekaný poklad.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Portugalka Sandra Pedro byla vitální a mladá žena, která milovala život. Těšila se z fungujícího manželství a pevně semknuté rodiny. Milovala své první dítě a toužila po dalším. Bohužel její zdraví bylo podlomené – opakovaně se vypořádávala se zápalem plic, byla jí diagnostikována chronická srdeční choroba a dokonce byla opakovaně hospitalizována ve stavu kómatu. Přestože jí lékaři druhé těhotenství nedoporučovali, rozhodla se riskovat. Její další příběh se tím zapsal do dějin.

Osudové rozhodnutí změnilo život celé rodině

Když matka osmiletého chlapce otěhotněla, celá rodina zažívala chvíle štěstí. Plánovali si, jak se všichni budou o miminko starat a co vše je v životě čeká. Bohužel několik málo týdnů po otěhotnění (v 17. týdnu těhotenství, potažmo začátkem 5. měsíce) utrpěla Sandra rozsáhlou mrtvici. Následně byla hospitalizována na jednotce intenzivní péče, kde svůj boj o život prohrála. Dne 20. února 2016 u ní byla diagnostikována mozková smrt.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s druhým těhotenstvím riskovala, dítě si však velmi přála

Lékaři následně prováděli rutinní vyšetření pacientky před odpojením od přístrojů, avšak zjistili něco, co nečekali. Dítě – chlapec, kterého žena nosila pod srdcem, byl stále živý a zdravý. Lékaři tedy provedli několik dalších testů, a když zjistili, že je chlapec vitální, dali Sandřině rodině volbu. Možností bylo odpojit Sandru od přístrojů a ukončit tím i těhotenství, nebo v něm zkusit pokračovat a pokusit se na svět přivést zdravého chlapce.

Malý rekordman strávil v matčině děloze o 15 týdnů déle

Rodina se rozhodla pro druhou možnost, a tak lékaři nadále udržovali tělo třiceti sedmileté Sandry pomocí přístrojů uměle naživu. Sestry pak chodily nenarozenému miminku zpívat, kontrolovat stav výživy a dokonce ho přes břicho jeho matky hladily. Ve 32. týdnu těhotenství se lékaři rozhodli pro císařský řez. Ten se zdařil a na svět přišel malý Lourenco El Salvador, který vážil 2,35 kg. Následující den po Lourencově narození mohla Sandru její rodina konečně pochovat.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Malý zázrak se narodil 107 dní po matčině mozkové smrti

Podle dostupných informací se dnes pětiletému hochovi daří dobře. Vychovává ho jeho rodina a má milujícího bratra a otce. Na svoji maminku bude moci být jednoho dne velmi pyšný. Přinesla pro něj totiž nejvyšší oběť. Nicméně jsou známé další podobné případy. V Polsku se ve stejném roce (2016) narodilo dítě po 55 dnech v děloze matky, jež prodělala mozkovou smrt. O tři roky dříve v Maďarsku přivedli lékaři na svět novorozence, který strávil v děloze „mrtvé“ matky 13 týdnů.

Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 12385 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Ekvitermní regulace vytápění má spoustu předností
Události247.cz
Okamura ostře proti Babišovi, označil ho dokonce za zrádce
JakZdravě.cz
Aby vám nepadaly!
VědaŽivě.cz
Prdíte před svojí polovičkou? Pokud ne, tak byste měli. Důvod vás překvapí