Co je to „vůně smrti“? Pracovnice hospice říká: „Když to cítím, vím, že je smrt blízko“

Zdravotní sestra v hospici se do poslední chvíle snaží zlepšit kvalitu života svých těžce nemocných pacientů. Že se přiblížila smrt, už pozná podle specifického odéru.

Zdravotní sestra drží za ruku pacienta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zkušené zdravotní sestry a ošetřovatelky pracující v hospicích pečují o své pacienty do jejich posledních chvil. Při svém náročném povolání si na smrt nezvykly, ale dobře poznají, že se blíží. Jakmile se těžce nemocní lidé, jimž se personál snaží ulevit od utrpení, ocitnou už na samotném konci života, rozprostírá se prý kolem nich zvláštní vůně. Podle zdravotní sestry Katarzyny Kalduńské, která v jednom takovém zařízení v Polsku pracuje, jde o zápach, jaký všichni dobře znají.

Setkávání s umírajícími v nemocnici bylo stresující

V hospici se zdravotní sestra se smrtí setkává pravidelně a často. Pečuje o nevyléčitelně nemocné v poslední fázi života. Pomáhá jim od bolesti a snaží se maximálně zmírnit jejich utrpení. Současně se snaží rodiny pacientů připravovat na okamžik, kdy jejich blízký naposledy vydechne. Kalduńská ví, že dění v hospicích je pro většinu lidí chmurné téma. Snaží se proto na sociálních sítích odpovídat na dotazy ohledně své profese a zkušeností s umíráním.

Práce v paliativní péči je sice obtížná, ale současně prý také je svým způsobem uklidňující. Zdravotní sestra pracovala dlouho v nemocnici, kde se také setkávala s umírajícími. Bylo to prý pokaždé velmi stresující. Když začala pracovat v hospici a každý den pečovat o nevyléčitelně nemocné, ulevovat jim, povídat si s nimi, držet je za ruku, stres spojený s umíráním slábl. Dnes už ho prý necítí vůbec. Naopak je vyrovnaná s tím, co nevyhnutelně musí přijít.

Připomíná to pach zatuchlého kuřete

Už jenom zmínka o smrti nahání většině lidí husí kůži, ale pro Kalduńskou se stala běžnou součástí jejího života. Na sociálních sítích, kde ji sleduje téměř 65 tisíc uživatelů, velmi často odpovídá na dotazy týkající se smrti a zákulisí její práce. Nedávno dostala otázku, zda skutečně existuje sladká vůně smrti a jestli umírající cítí bolest. Zdravotní sestra se rozhodla, že popíše, jak umírající člověk voní, skoro až morbidně podrobně.

senior v hospicu iZdroj fotografie: PxHere

Podle sestry v paliativní péči jde o velmi specifickou vůni. „Je to jaterní pach rozkládající se tkáně. Možná je to šokující, ale trochu mi to připomíná zatuchlé kuře v lednici. Tento zápach jsem cítila, už když jsem pracovala na jednotce intenzivní péče u nedonošených dětí. Poznám ho, a když ho ucítím, vím, že se blíží smrt. V okamžiku, kdy se ten zápach zvedne, znamená to, že umírání začalo,“ velmi otevřeně odpověděla Kalduńska.

Snaží se, aby pacienti netrpěli

Zdravotní sestra upřímně přiznala, že těžce nevyléčitelně nemocné, o něž pečuje, často trápí nejrůznější zdravotní potíže i bolesti. Pracovníci hospice se jim snaží ulevit, jak jen to jde. „Snažíme se, aby bolest necítili. Ale někteří lidé mají hodně nepříjemných pocitů, zejména pokud je jejich onemocnění nádorové. V hospici se jim snažíme ulevit a pomoci, aby netrpěli. To je náš hlavní úkol,“ sdělila svým sledujícím na sociálních sítích zdravotní sestra.

@kasik1981 Odpowiadanie użytkownikowi @marcinkuki5 #DomHospicyjnywPruszczuGdanskim #powiatgdanski #opiekapaliatywna #pruszczgdanski #pielęgniarstwo #powiatnowodworski #pielęgniarka #nowotwór #śmierć ♬ Relaxing Japanese-style piano song inviting nostalgia – Akiko Akiyama

Co říkáte na to, jak zdravotní sestra popsala vůni smrti?

Zdroj: Lelum
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články