Tento 77letý řidič autobusu si zaslouží potlesk: Nebýt jeho reakce, 13letá cestující by infarkt nepřežila

Na pasažérku, která z ničeho nic zkolabovala a přestala dýchat, upozornili řidiče ostatní pasažéři. Do příjezdu záchranky se snažil udělat všechno pro to, aby jí zachránil život.

Žena cestuje autobusem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zdánlivě může mít člověk pečlivě rozplánovanou každou hodinu dne, ve skutečnosti však nikdo neví, co všechno nakonec zažije. Plány může zhatit banalita, jako je nepojízdné auto nebo náhodné setkání se spolužákem ze základky, ale také mnohem závažnější událost. Vyprávět by o tom mohl řidič autobusu, jehož tuctová směna se v mžiku změnila v drama. Jeho duchapřítomná reakce z něj přes noc udělala hrdinu.

V trolejbusu se jí zastavilo srdce

Sándor Vaskó je řidičem autobusu číslo 77, který brázdí ulice maďarské metropole. Zpočátku to vypadalo, že jde o den jako jakýkoli jiný. Jenže pak ho narušil děsivý incident, uvedl server HVG. Mezi pasažéry byla třináctiletá dívka na vozíku, které se udělalo špatně a sesunula se na podlahu. Cestující upozornili řidiče, který začal okamžitě jednat. Zkontroloval, zda dívka dýchá, a snažil se jí nahmatat puls. Pasažéři zavolali záchranku.

Hrdinský čin řidičky autobusu zachránil malému chlapci život. Šlo o minuty. Nebýt jí, mohla se stát ohromná tragédie

Mezitím řidič označil autobus, aby nebyl nebezpečnou překážkou v provozu, a pak podle telefonických pokynů ze zdravotnického dispečinku zahájil řidič resuscitaci a prováděl ji, dokud nepřijela sanitka. Dívka celou tu dobu nenabyla vědomí. Záchranáři ji převezli do nemocnice na jednotku intenzivní péče, kde se o ni postarali zkušení lékaři. Ukázalo se, že má vrozenou srdeční vadu a cestou autobusem se jí náhle zastavilo srdce. Nebýt rychlé reakce pohotového řidiče, mohla zemřít.

Dívku navštívil v nemocnici

Zpráva o incidentu se začala rychle šířit a podle maďarských médií se z řidiče stal opěvovaný hrdina. On sám to ale tak nevnímal. „Když mi cestující oznámili, že mladé ženě není dobře, zastavil jsem a šel ji zkontrolovat. Nedýchala. Otočil jsem ji do stabilizované polohy a okamžitě jsem začal se stlačováním hrudníku. Lékař na telefonu mi dal jasné instrukce, co mám dělat,“ řekl Vaskó webu UngarnTv s tím, že pak už přijela záchranka.

Ma végre találkozhattam a Pongrácz úti troli pihenőtelepen Vaskó Sándorral, a – nem túlzás – hőssel, aki közreműködött…

Zveřejnil(a) Karácsony Gergely dne Čtvrtek 12. prosince 2019

Muž, který pravidelně usedá za volant autobusu číslo 77, se svěřil s tím, že se dlouhodobě snaží být užitečným. „Celkem jsem devětašedesátkrát daroval krev a jsem také registrován jako dárce kostní dřeně. Ale bylo to poprvé, co jsem se skutečně podílel na pomoci člověku a musel ho resuscitovat,“ dodal s tím, že zachráněnou dívku navštívil v nemocnici a je rád, že už se jí daří lépe.

Co říkáte na to, jak se řidič zachoval?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články