„Tohle je nejlepší místo v letadle, pokud se chcete vyspat.“ Letuška radí posadit se k oknu

Přestože je cestování letadlem vzrušujícím dobrodružstvím, z mnohahodinového zámořského letu cestující odvázaní nejsou. Ideální volbou, jak ho hravě zvládnout, je spánek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dlouhé lety bývají úmorné. Proto je ve chvíli, kdy stroj vystoupá nad oblaka, ideální dobou se pohodlně uvelebit a pokusit se usnout. To se sice lehce řekne, ale hůř udělá. Těsně na sebe nalepená sedadla moc komfortu nenabízí a na palubě je spousta rušivých vlivů. Takže o možném spánku si můžete nechat leda tak zdát. Zkušené letušky ale mají vypozorované, na kterých místech pasažéři mají nejvíce klidu k tomu, aby mohli v klidu podřimovat.

U okénka se můžete schoulit

Klíčových faktorů je ale více. Vyjma toho správného sedadla v letadle je důležité také oblečení. „Je dobré si vzít pohodlné, volné a prodyšné oblečení. Džíny a pevné bundy ideální nejsou. Chytrým doplňkem je maska na oči nebo alespoň sluneční brýle, které blokují umělé světlo,“ cituje rady letušky společnosti Etihad Lieche Klaasensové deník Mirror. Podle ní je nejlepším místem v letadle, kde se bude dobře usínat, sedadlo u okénka.

Nabízí totiž jedinečnou příležitost využít trup letadla k tomu, abyste se mohli pohodlně schoulit. „Osobně si vždy vybírám sedadlo u okna, protože poskytuje pevnou stěnu, o kterou se lze opřít, a minimalizuje rušení ze strany ostatních cestujících,“ vysvětluje letuška. V sedadlech uprostřed nebo do uličky v podstatě musíte dřímat pouze v jedné poloze. Důležitou roli hraje také vaše rozpoložení a naladění. Je proto dobré si spánkovou atmosféru navodit.

Podívejte se na film nebo přečtěte knihu

Podle britské letušky Erin Gibsonové existuje několik věcí, které byste před tím, než půjdete na kutě, neměli vynechat. „Vyberte si nějaké filmy nebo televizní pořady, které si pustíte na multimediálním zařízení v letadle nebo na vlastním tabletu, abyste si ukrátili čas. Přečtěte si oblíbenou knihu, která vám pomůže cítit se unavenější. Nezapomeňte si také protáhnout nohy, když to půjde. Jakmile se už chystáte ke spánku, udělejte si pohodlí a zujte si boty, vezměte si masku na oči a přikryjte se dekou,“ vysvětlila.

Žena si čte v letadle iZdroj fotografie: Freepik

Přestože palubní personál většinou během letu nabízí pasažérům na výběr nepřeberné množství nápojů, pokud se chcete pokusit usnout, překvapivě vynechte oblíbený alkohol, ale také třeba šampaňské, colu i kávu. Vůbec nejlepší je podle australské letušky Claire Smalhornové vsadit na obyčejnou vodu a v případě teplého pití si namísto kávy dát bylinkový čaj. Pak už jen stačí se pohodlně usadit, zavřít oči a pomalu se odebrat do říše spánku.

Udělejte si malou procházku

Vychytávek, které mohou přispět k tomu, aby se vám podařilo během dlouhého letu usnout, je ale víc. „Na letiště byste měli vždy vyrazit dříve, abyste se v klidu odbavili, ale věděli jste, že vám to může pomoci i lépe se vyspat? Než nastoupíte do letadla, věnujte 30 minut procházce po letišti, v bezcelní zóně nebo třeba v letištní hale. Studie prokázaly, že pouhých 30 minut mírného cvičení může zvýšit kvalitu spánku,“ radí odborník na spánek Martin Seeley.

Mladý muž na letišti iZdroj fotografie: Freepik

Nejlepší místo v letadle pro klidné podřimování je podle odborníka na spánek u křídla. „Měli byste se vyhnout místům u toalet, protože tam si lidé obvykle povídají a nebudete mít klid. Místo toho byste si měli vybrat sedadlo ve stejné řadě jako křídlo. Nejenže tam bude pravděpodobně největší klid, ale protože v těch místech se obvykle nachází nouzový východ, budete mít i více místa na nohy,“ vysvětlil Seeley.

Jaké triky používáte, abyste v letadle usnuli?

Zdroj: Mirror
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články