Letuška zachránila všech 360 pasažérů při přepadení letadla. Ani čtyři těžce ozbrojení teroristé na palubě ji nerozhodili

Psalo se 5. září 1986 a letadlo Pan Am Flight 73 přistálo v Karáčí. Letoun přiletěl z Bombaje a kdyby vše šlo podle plánu, odletěl by do Frankfurtu a dále do New Yorku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tímto letem letěli Indové, Američané, Němci i Pakistánci. Letadlo plné lidí však někdo unesl během doby, kdy parkovalo na mezinárodním letišti Jinnah v Karáčí. Čtyři těžce ozbrojení teroristé, kteří se oblékli jako strážníci, vstoupili, do letadla a začali střílet z automatických zbraní. Takto získali kontrolu nad letadlem, ve kterém cestovalo na 360 cestujících.  

Letuška obětovala svůj život 

Toto je příběh Neerji Bhanot, letušky na palubě letadla, které unesli teroristé. Jen díky ní se podařilo několika cestujícím uniknout. Později byla zavražděna, zatímco zachraňovala život třem dětem. Poté, co teroristé nastoupili do letadla, Neerja nejprve zalarmovala posádku kokpitu. Ta unikla horním poklopem, a tím si pravděpodobně zachránila život. Neerja se tak stala nejstarším členem posádky, který zůstal na palubě. Dala si za úkol zachránit co nejvíce životů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teroristé po ní chtěli, aby shromáždila všechny pasy cestujících a předala jim je. Ženě hned došlo, že primárním cílem jsou Američané. Z toho důvodu skryla jejich pasy, některé z nich dokonce vyhodila mezi odpadky. Z celkem 41 amerických cestujících díky její duchapřítomnosti o život přišli jen dva. Cestující a členové posádky byli jako rukojmí drženi 17 hodin. Poté teroristé zahájili palbu. Neerja zůstala v letadle, aby pomohla uprchnout dalším lidem. Přitom mohla odejít jako první.  

Statečnost se objevila tváří v tvář strachu 

O svůj život přišla, když vlastním tělem chránila malé děti. Neerja pochopitelně měla strach. Vždyť se dostala do situace, ve které se pravděpodobně většina z nás nikdy neocitne. Naštěstí. Musela čelit velkému tlaku, když si vybírala, zda ohrozí svůj život, aby chránila druhé. Nikdy nejistíme, co si Neerja během těch dlouhých hodin únosu myslela nebo co cítila. Víme však, že se rozhodla reagovat na činy teroristů s výjimečnou milostí, odvahou a drzostí.  

iZdroj fotografie: Unsplash

Jen díky jejímu rychlému odhadu situace a odvaze bylo z 380 cestujících a členů posádky v letadle zabito jen 20 osob. Ostatních 360 lidí přežilo. Neerje bylo teprve 22 let, když si vybrala soucit nad zbabělostí a udělala to, co považovala za svou povinnost, až do samého konce. Její rodina utrpěla velkou ztrátu. Rodiče Rama a Harish Bhanot přišli o jedinou dceru. Na její památku založili společnost, která podporuje indické ženy čelící sociální nespravedlnosti. Její památka tak stále žije.  

Zdroj: TheBetterIndia

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články