Lékař na ultrazvuku viděl podobnost dítěte s maminkou. Už v děloze mělo krásně bujné vlasy

Pro nastávající rodiče je těhotenské ultrazvukové vyšetření svátkem. Nejenže si z něj odnesou vůbec první černobílou fotku svého miminka, ale mohou se o něm hodně dozvědět.

ultrazvuk maminka i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nastávající maminky čeká během těhotenství celá řada nejrůznějších rutinních vyšetření. Například krevní a genetické testy, ultrazvukové prohlídky a další kontroly. Jejich cílem je zjistit, zda je žena zdravá, jestli se plod správně vyvíjí, případně včas odhalit případná rizika. Stává se ale, že běžné vyšetření ultrazvukem poukáže i na další věci, které mohou budoucí rodiče překvapit. Třeba komu je dítě podobné nebo že už v děloze má vlásky.

Ultrazvuk neodhalí jenom nesprávný vývoj

Standardní ultrazvukové vyšetření v těhotenství primárně umožňuje lékařům posoudit vývoj plodu a odhalit případné abnormality. Na konci prvního trimestru těhotenství je takovým vyšetřením možné včas odhalit například chromozomální odchylky, které způsobují Downův syndrom. Ultrazvuk ale umí ukázat mnohem víc, jak jsme již na DámskémDeníku psali. Z černobílých snímků, na které se každá maminka těší, nebývá zřejmé jen pohlaví miminka, ale i to, jak bude vypadat, až se z dělohy vyklube na svět.

Podobnost s rodiči, ale i bujné ochlupení miminka, které však může signalizovat nějaké těhotenské onemocnění, odhalí třeba 3D ultrazvuk. Jako u instruktorky fitness kickboxu Jordyn Phillipsové. Lékař jí již během vyšetření sdělil, že jí je dcera podobná a narodí se s vlásky. A to se také nakonec stalo. Udivená novopečená maminka se o svoji radost podělila na svém tiktokovém profilu. Zveřejnila snímek z ultrazvuku i fotografie své narozené holčičky s hustými tmavými vlasy.

Když matku pálí žáha, má dítě vlasy

Většina budoucích rodičů příliš netuší, co všechno může ultrazvukové vyšetření také odhalit. Dokládají to i reakce uživatelů sociálních sítí u videa, které Phillipsová zveřejnila. „Byla jsem v šoku, když jsem na ultrazvuku viděla vlasy dítěte. Ani jsem nevěděla, že je to možné,“ reagovala jedna z matek. „Můj syn se narodil o dva měsíce dřív a měl spoustu vlásků. Doktor říkal, že kdyby se narodil v termínu, měl by snad copánky,“ dodala další.

@_jordyn_phillips this girl did in fact come out with some hair… #firsttiktok #newborn #newbornbaby #newmom #momsoftiktok #momlife #momtok #sahm #sahmlife ♬ Lil Boo Thang – Paul Russell

Lidé se všeobecně domnívají, že existuje souvislost mezi ochlupením miminka a pálením žáhy matky během těhotenství. „Pálila vás žáha? Říká se, že pokud vás trápí pálení žáhy, znamená to, že vaše dítě má hodně vlasů,“ napsala další z diskutujících. „Jsem zdravotní sestra a mohu potvrdit, že když se narodí děti s bujnými vlasy, maminka si vždycky stěžuje na hrozné pálení žáhy,“ zareagovala podobně jiná žena, která je zdravotnice.

Babské pověře lékaři nevěřili

Lékaři nad takovými spekulacemi ale dlouho kroutili hlavou. Pálení žáhy se zejména během třetího trimestru vyskytuje totiž celkem často. Obvykle ho mají na svědomí hormonální změny v průběhu těhotenství i tlak rostoucího plodu na vnitřní orgány, což způsobuje, že se žaludeční šťávy vrací do jícnu. Studie vědců z Univerzity Johnse Hopkinse, o které informuje The New York Times, ale překvapivě potvrdila, že pálení žáhy na množství vlasů miminka vliv má.

Co si myslíte o souvislosti mezi pálením žáhy a vlasatými dětmi?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články