Ve 12. týdnu těhotenství viděla na ultrazvuku černý kruh. Doktor dlouho mlčel, než cokoliv řekl

Těhotenské ultrazvukové vyšetření je pro každého budoucího rodiče velkým zážitkem. Může rozptýlit případné obavy o zdraví dítěte, nebo odhalit, že je něco špatně.

ultrazvuk břicha i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mělo to být rutinní ultrazvukové vyšetření, které nastávající maminky absolvují během těhotenství. Většina žen se na něj velmi těší, protože poprvé spatří siluetu miminka. Nejinak tomu bylo i v případě Nariny Pabon. Na kontrole ve dvanáctém týdnu těhotenství se ale stalo něco zvláštního. Všimla si, že lékaře znepokojil pohled na monitor a začal být zamlklý. Budoucí matka začala mít velké obavy.

Na ultrazvuku byl velký černý kruh

Během těhotenství Narinu ani na vteřinu nenapadlo, že by s jejím nenarozeným dítětem mohlo být něco v nepořádku. Když šla na ultrazvukové vyšetření, byla natěšená, že uvidí své dítě. Moderní přístroje umožňují lékařům posoudit stav plodu, ale také dávají rodičům možnost spatřit, jak v děloze miminko spí, zívá nebo si strká prst do pusy. Vyšetření ve dvanáctém týdnu má ale primárně odhalit případné genetické onemocnění plodu.

Když lékař ztichl a upřeně zíral na monitor ultrazvuku, Narinu to vyděsilo. Podívala se také, ale doufala, že nic neobvyklého nespatří. Jenže ani laickému oku neuniklo něco podivného, co na monitoru být nemělo. Velký černý kruh. Nechápavě se lékaře zeptala, co to je. Odpověděl, že synův močový měchýř. Vzápětí ženě sdělil šokující diagnózu.

Výsledky testů byly normální

Nenarozený chlapeček měl ucpané dolní močové cesty. V matčině děloze polykal plodovou vodu. Měl ale potíže s vyprazdňováním, což vedlo k poškození ledvin. Během vývoje plodu začnou ledviny produkovat moč, která se stává součástí plodové vody. K tomu ale nedošlo, a tak se chlapeček přestal správně vyvíjet. Narina podstoupila řadu vyšetření a testů, aby lékaři zjistili příčinu, ale všechny výsledky byly normální.

Lékaři ženě vysvětlili, že operace je jedinou šancí, jak nenarozenému dítěti mohou zachránit život. Vyděšená nastávající matka okamžitě souhlasila. Musela podstoupit amnioinfuzi, při které chirurgové injekčně vpravili do děložní dutiny fyziologický roztok a glukózu. Tím se zlepšily podmínky, ve kterých se plod vyvíjel. Jizvy na břiše budou Narině napořád připomínat, že svému synovi zachránila život.

Chlapce čeká transplantace ledvin

Až do porodu byla budoucí matka pod pečlivým lékařským dohledem. Jakmile se malý Josiah narodil, lékaři mu zavedli katetr pro peritoneální dialýzu. Chlapečkovy ledviny stále nefungují správně a čeká ho transplantace. „Když držím Josiaha v náručí a vidím, jak dobře se mu daří, naplňuje mě to nesmírnou vděčností. Mohla jsem mít spoustu starostí a obav, ale nikdy jsem nepochybovala, že to Josiah zvládne,“ řekla Narina.

Jak moc důležitá jsou lékařská vyšetření v těhotenství?

Zdroj: Világunk
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články