Jiří Krampol už toho má po krk: „Proč pořád pomáháme Ukrajině a nedělají to radši bohaté země?“

Přestože charitativní organizace v Česku nashromáždily od jednotlivých dárců miliardy korun na podporu napadené země, sílí hlasy, že pomoc vlády je až moc velká.

Herec Jiří Krampol v modré košili i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Většina Čechů stále projevuje solidaritu s Ukrajinou, která už téměř rok a půl čelí ruské invazi. Ve společnosti ale sílí hlasy, že pomoc, již napadenému státu Česko poskytuje, je nepřiměřeně velká. Myslí si to i herec Jiří Krampol, který nedávno oslavil 85. narozeniny. Přestože se snaží zachovat si postoj, jakákoliv zmínka o tomto státě ho začíná pěkně dráždit. „Nejsem proti Ukrajincům nebo Ukrajině, ty boje jsou příšerné, ale s tou naší podporou se to už přehání,“ řekl serveru Extra.

Podpora Ukrajiny se už přehání

Na zmínky o Ukrajině začíná být alergických stále víc lidí. Válka totiž zuří už přes 500 dnů. A čím déle konflikt trvá, tím více slábne podpora, kterou napadené zemi projevují obyvatelé nezúčastněných států. Podle Centra pro výzkum veřejného mínění s vládní pomocí Ukrajině nesouhlasí více než polovina Čechů. Domnívají se, že kabinet premiéra Petra Fialy podporuje napadenou zemi příliš. Přesto nejrůznějším charitativním organizacím přispěli Češi na podporu Ukrajiny už zhruba čtyřmi miliardami korun.

Mezi kritiky, kteří však mají podporování napadené země až po krk, patří i Krampol. „Už mě opravdu s*rou s tou Ukrajinou. Už i tramvaje natřený do jejich barev. Ať jdou někam. Chápu, že je potřeba někomu pomoct, ale tohle se už přehání. Je to zrůdný,“ svěřil se herec serveru. Narážel na tramvajovou soupravu s unikátním designem v ukrajinských národních barvách, která brázdí ulice Prahy. Metropole se tím připojila právě k fundraisingovému projektu na podporu bránící se zemi.

Pomáhat by měly bohaté země

Legendární herec, jehož hlasem mluví na české diváky třeba francouzská filmová ikona Jean-Paul Belmondo, sice kritizuje podobné projekty, ale to neznamená, že by s obyvateli napadeného státu nesoucítil. „Proti Ukrajině nebo Ukrajincům jinak vůbec nic nemám. Ty boje jsou příšerné a nikomu bych to nepřál. Sám jsem byl na Ukrajině tři a půl měsíce, ti lidé tam jsou naprostí chudáci. Je tam bída. Je to neuvěřitelné, v čem musí žít. Ale pořád jen Ukrajina, Ukrajina… Tady je tolik problémů a my řešíme skoro jen Ukrajinu,“ vysvětlil Krampol.

Jiří Krampol iZdroj fotografie: Nextfoto

Proti pomoci Ukrajině herec ale nic nenamítá. „Jsem pro to pomoci každému, kdo je na tom hůř. Ale proč jim nepomůže Švýcarsko nebo jiné země, které jsou bohaté? Proč my pořád někomu pomáháme?“ táže se Krampol. Podle něj by bylo lepší, kdybychom se ohledně Ukrajiny víc neangažovali a věnovali se spíš domácím tématům. Na odlivu zájmu o podporu napadeného státu se zřejmě podepsala i vlna velkého zdražování potravin, energií nebo služeb, která dostala spoustu českých domácností na hranici chudoby.

Jak vnímáte českou podporu Ukrajiny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články