Díky umělé inteligenci budeme mít možnost znovu slyšet Gottův hlas, informovala fanoušky s nadšením Ivana

Příznivce zesnulé legendy české hudební scény informace o tom, že díky moderním technologiím znovu ožije její hlas, nadchla. Objevily se ale také názory, že to je zvrácené.

Zpěvák Karel Gott i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Nejmodernější technologické výkřiky dokáží skoro neuvěřitelné věci. Přesvědčit se o tom mohou i fanoušci zesnulé hudební legendy Karla Gotta († 80). Budou mít totiž unikátní příležitost slyšet znovu jeho hlas. Díky umělé inteligenci. „Dnes vám mohu oznámit, že v létě dostanete rozhlasovou podobu autobiografie Má cesta za štěstím. A ještě větší radost mám z toho, že se do některých pasáží podařilo zapojit Karlův hlas vytvořený umělou inteligencí,“ uvedla vdova Ivana Gottová (47).

Z umělé inteligence by byl Karel nadšený

Kontroverzní umělá inteligence se už využívá v mnoha oborech. V Česku je to ale podle vdovy vůbec poprvé, kdy se hlas vytvořený umělou inteligencí zapojí do literárně dramatického díla. Příznivci fenomenálního zpěváka, od jehož smrti letos uplynou už čtyři roky, si tak přijdou na své. A nebudou muset dlouho čekat. Gottová už podepsala smlouvu o projektu s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem.

Gottová přiznala, že měla o projektu pochybnosti. „Když mě Český rozhlas oslovil s nápadem na zapojení Karlova hlasu do audioverze knihy, nevěřila jsem, že už by to dnešní technologie ve vysoké kvalitě umožňovaly. Doufám, že výsledkem budete nadšeni stejně jako celý tým, který projekt připravuje. A pevně věřím, že z využití umělé inteligence by byl nadšený i sám Karel. Vždy své fanoušky rád překvapoval, fascinovaly ho moderní technologie a inovace,“ dodala vdova po zpěvákovi.

Hlas se vytvořil z archivního pořadu

Poprvé budou moci posluchači slyšet zpěvákův hlas vytvořený umělou inteligencí v předvečer výročí mistrových nedožitých 84. narozenin, tedy 13. července. Vybrané pasáže uvede Český rozhlas Dvojka a celá autobiografie pak vyjde jako audiokniha letos na podzim. „Je to opravdu nebývale inovativní počin a bude to u nás vůbec poprvé, kdy se takový hlas vytvořený umělou inteligencí zapojí. Pro načtení knihy jsme spolu s Českým rozhlasem vybrali skvělého herce s příjemným sametovým hlasem Igora Bareše,“ dodala Gottová.

Milí Karlovi příznivci, před časem jsem vám slíbila další překvapení související s odkazem mého manžela. Dnes vám mohu…

Zveřejnil(a) Karel Gott dne Úterý 13. června 2023

Zajímavý může být fakt, jak projekt, kdy umělá inteligence bude mistrovým hlasem číst pasáže autobiografie, vznikal. Při tvorbě zpěvákova hlasu byly podle vdovy využity desítky hodin záznamu pořadu Zpátky si dám tenhle film. Ten Gott natáčel na Dvojce v letech 2011 až 2015. „Vážím si toho, s jakou péčí Český rozhlas k odkazu mého muže přistupuje, a moc se těším na výsledek,“ neskrývala na sociálních sítích nadšení z projektu Gottová.

Všichni fanoušci mistra nejásají

Nejnovější počin, o kterém vdova informovala na facebookovém profilu fanoušky, okamžitě vyvolal vlnu reakcí. „Moc se těším,“ napsala dlouholetá mistrova kolegyně zpěvačka Jitka Zelenková. „Určitě to bude moc pěkné, jen si nejsem tak jistá tím nadšením pro umělou inteligenci,“ napsala jedna z diskutujících. Některým příznivcům to ale po chuti příliš nebylo. „Za chvíli bude umělá inteligence zpívat hlasem Karla Gotta. Nezlobte se na mě, mně to přijde zvrácené,“ zareagoval jeden z fanoušků.

Co si myslíte o tom, že hlas legendy ožije díky umělé inteligenci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články