Zpátky do dětství aneb Jaké bylo vyrůstání v 70. a 80. letech. Ke štěstí stačilo málo –⁠ třeba zajít k babičce na oběd

Není žádným tajemstvím, že dětství a dospívání se u jednotlivých generací liší. Dnešní děti jsou zaměřené spíše na techniku, v minulosti se věnovaly více přírodě a kamarádům.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Narodili jste se v 70. a 80. letech minulého století? Jste pravděpodobně poslední generace, která si ještě hrála na hopsačky a schovávanou. Dnešní děti o chytání a takových hrách pravděpodobně ani nevědí. Jste poslední generace, jež ještě používala telefony na mince. Ve školce jste se ještě učili maďarské básničky a ve čtyřech nebo pěti letech jste ještě neuměli anglicky. Dnešní děti to mají jinak.

Omezený televizní svět

Za vašich časů nebyly v televizi platformy nabízející nespočet různých filmů a seriálů. Vyrůstali jste na kombinaci seriálů Dallas a Neighbours. Když se vám podařilo naladit nějaký zahraniční televizní kanál, tak vás reklamy úplně odrovnaly svým moderním pokrokovým provedením. Ani ve snu by vás nenapadlo, že uvidíme elektrické hračky a speciální sladkosti, které nebyly dostupné v běžných obchodech.

V létě jste si ještě v deset večer hráli na ulici, rodiče věděli, kde jste, a nebáli se o vás. Nebyla tolik rozšířena kriminalita a únosy dětí. Míč měl taktéž obrovskou hodnotu, skákali jste přes švihadlo, houpali jste se navzájem na čemkoliv to šlo. Jedli jste chleba se sádlem a s cibulí, nějak to všem chutnalo. Rodiče vám tehdy ještě nevolali na mobil, ale okřikli vás z okna a vy jste šli domů.

Odlišné stravovací návyky

Neměli jste mobilní telefony, na kterých byste hráli hry a sledovali sociální sítě. Naopak jste měli panenky z kukuřičných klasů a dalších rostlinek. Letní večery zpříjemňovala jen dobrá kniha nebo fotbal. Tehdy ještě nebylo tolik civilizačních chorob a lidé byli mnohem šťastnější. U babičky na venkově jste se měli dobře, pořád jste si troufali lézt na stromy, hrát si v kalužích a nevadilo vám, že jste celí zablácení. Stále jste se mohli těšit z maličkostí.

iZdroj fotografie: Pexels

Babička velmi ráda vařila, byla skvělá kuchařka. V její kuchyni byla radost býti. Nebyli jste vybíraví, jedli jste všechno. Čerstvé horké mléko bylo tehdy mnohem chutnější než jakýkoli sladký nealkoholický nápoj. Neměli jste luxusní oblečení a doplňky, ale byli jste šťastní. Kapesné vám také nechybělo a stačilo, když jste si mohli koupit zmrzlinu. Dnešní děti už nic z toho neznají, bohužel to ani nezažijí.

Na co ze svého dětství vzpomínáte nejraději?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články