Vladimír Menšík by oslavil 94 let: „Tohle je nemocnej člověk!“ řekl o něm doktor. Přesto bral svůj stav na lehkou váhu

Zdravotní problémy měl již od puberty. Navzdory nepříjemným příznakům onemocnění upřednostnil natáčení.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Populární český herec zemřel v poměrně nízkém věku. Znají jej snad všichni. Starší generaci je samozřejmě bližší. Televize však pravidelně vysílá pořady a filmy z minulého století, kde byl Vladimír Menšík skoro pokaždé jednou z hlavních hereckých hvězd. Děti si jej vybaví například z pohádkové Arabely a dospělí z kriminálek či populárních Chalupářů.

Ohlušující kašel

Herec měl také velký bavičský talent. Ve spojení s Jiřinou Bohdalovou tak moderoval komediální pořady na Silvestra a o Vánocích. Sálala z něj energie baviče, málokdo však věděl, že se již od nízkého věku potýkal se zdravotními problémy, které se mu později staly osudnými. Mezi příznaky onemocnění patřila výrazná dušnost a ohlušující kašel. Herec tyto nepříjemnosti ignoroval.

Byl to velký pařmen, který holdoval cigaretám a alkoholu. Na jeho onemocnění se přišlo naprostou náhodou. Jednou doprovázel kolegu na rentgenové vyšetření a vyšetřující lékař jej tehdy také zrentgenoval. „Tohle je nemocnej člověk!“ prohlásil pak o něm. Ukázalo se totiž, že má astma. První záchvat, kdy nemohl dýchat, zažil již na střední škole v tělocviku. Diagnóza jej motivovala k tomu, aby se na deset let vzdal nezdravých omamných látek.

Injekce až do smrti

To však nestačilo. Pevnou vůli prolomilo natáčení filmu Bouřlivé víno, které probíhalo na Moravě. Tam se herec veškeré snahy o zlepšení svého zdravotního stavu vzdal. Až do konce života si následně musel píchat injekce, díky nimž mohl dýchat. I během natáčení měl po svém boku osobní lékařku Zdenu Lipárovou. Ta s ním jezdila po celém Československu.

iZdroj fotografie: Lukášos Maieros / Creative Commons / CC BY-SA

Občas ji musel zaskočit i některý člen televizního štábu. Smrt herce podle svých slov čekala již delší dobu. Nepočítala s ní však tak brzo. V osudný den mu radila, aby natáčení vynechal. Podle všeho krvácel z vředu a špatně se mu dýchalo. On dal jako vždy přednost své profesi. Dodnes se vedou spekulace o tom, jestli by žil, kdyby svou lékařku poslechl. Letos by oslavil své čtyřiadevadesáté narozeniny.

Který film s tímto hercem je váš nejoblíbenější?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články