Jiřina Bohdalová (92) v lednu utekla hrobníkovi z lopaty, když prodělala plicní embolii. Půl roku se o tom mlčelo

Zdravotní komplikace, které v poslední době provázejí zbožňovanou herečku, nebyly tak banální, jak si její fanoušci dosud mysleli. Lékaři v nemocnici o ni dva týdny bojovali.

Jiřina Bohdalová i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Přestože legendární herečka Jiřina Bohdalová (92) nedávno oslavila narozeniny a sršela energií, málem to tak nemuselo být. Zdravotní problémy, se kterými začátkem roku bojovala, totiž byly mnohem vážnější, než jak dosud sama přiznávala. Herečka lakonicky tvrdila, že jí prostě nebylo dobře. Mluvilo se o prasklém obratli a silné chřipce. Jenže proslulé Bohdalce šlo o život. Poté, co prodělala plicní embolii, ji lékaři nemocnice na Homolce téměř vyrvali hrobníkovi z lopaty.

Lékaři o herečku dva týdny bojovali

Fenomenální představitelce mentálně postižené seniorky Fany ze stejnojmenného filmu bylo hodně zle. Plicní embolii zhruba třetina pacientů podlehne. „Měla jsem velké problémy. Plicní embolii,“ prozradila Bohdalová serveru iDnes. Za svůj život vděčí herečka uznávanému kardiologovi a primáři pražské Nemocnice Na Homolce Petru Neužilovi. „Já tomu říkám, že mě vyškráb. Takže mu ještě jednou děkuji,“ poznamenala Bohdalová.

Život ohrožující stav byl zřejmě důvodem, proč informace o skutečných zdravotních problémech herečky vypluly na povrch až nyní. „Došlo k situaci, kdy byla opravdu těžce nemocná. Začátkem roku 2023 prodělala plicní embolii a byly to dva týdny, kdy jsme o ni bojovali, kdy ona taky prošla určitým peklem. A ta silná osobnost a její kořínek – ona má nezdolnou energii – nám pomohla dostat ji z kritického stavu a je ve vynikající kondici,“ sdělil serveru Neužil.

Bohdalka je tady hlavně díky vnukovi

Když herečka balancovala na pokraji života a smrti v nemocnici, vyjma lékařů o ni pečovala i dcera herečka Simona Stašová (68) spolu se svými syny Markem a Vojtěchem. Od babičky se prý téměř nehnuli na krok. „Strašně děkuju svým synům, a především staršímu Markovi, protože máma je tady hlavně díky němu. Marek s ní spal na jednotce intenzivní péče a dával jí na pusu kyslík, který si ona nechtěně strhávala. Takže díky Markovi je tady máma,“ řekla Stašová serveru Aha!

Herečka Jiřina Bohdalová s dcerou herečkou Simonou Stašovou iZdroj fotografie: Nextfoto

Dcera legendární herečky kvituje, že se až dosud podařilo utajit informace o zdravotních potížích její matky ze začátku roku. „Jsem ráda, že je to venku a jsem velmi ráda, že jste nás nechytli v té době. To je hrozně důležité, protože co bychom vám tehdy říkali? Jak nám je? Jak je mámě?“ vysvětlila Stašová serveru důvody, které ji vedly k tomu, proč o zdraví Bohdalky rodina mlčela.

Embolie byla následkem předchozích nemocí

Podle Neužila byla plicní embolie následkem předchozích zdravotních problémů herečky. Koncem roku si zlomila obratel a měla problémy s chůzí. Kvůli těžké chřipce musela být hospitalizovaná v nemocnici, kde dostávala kapačky. Server iDnesu rovněž upozornil na to, že Bohdalovou navíc už několik let trápí rozedma plic.

Jiřina Bohdalová iZdroj fotografie: Nextfoto

„Ta páteř byla spouštěcí mechanismus, protože se nemohla pořádně hýbat, neměla kondici, trpěla bolestí. My jsme to řešili s neurology. Ale bohužel to vedlo k té plicní embolii,“ řekl serveru primář. Zdravotní peripetie ale ikonickou Bohdalku pronásledují neustále. Nedávno měla další nepříjemnou nehodu. V noci spadla podle Blesku z postele a narazila si obě kolena. Stašová, která je s matkou v každodenním kontaktu, potvrdila, že představitelka pohádkové Nesmrtelné tety už je zase zdravá a čilá.

Co říkáte na to, že herečka utekla hrobníkovi z lopaty?

Zdroj: Aha!, Idnes, Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články