Zoologické zahrady bývají častým a velmi oblíbeným cílem rodinných výletů. Jenže stačí jen chvilka nepozornosti a pohoda se změní v děsivé drama.
Obyčejná návštěva zoologické zahrady se může rychle zvrtnout. Obzvlášť, když sebou máte neposedné malé dítě. Dámský Deník upozorňuje, že totiž stačí jen zlomek sekundy a může dojít k obrovské tragédii. Schylovalo se k ní i v zooparku Jersey, kde se pětiletý chlapec zřítil do výběhu goril. Okamžitě na sebe upoutal pozornost nebezpečně vyhlížejících primátů, kteří se k němu vydali.
K bezvládnému tělíčku se vydal obrovský samec
Z incidentu, který zaznamenaly kamery návštěvníků zahrady, naskakuje husí kůže. Všechno přitom začalo poměrně nevině. Podle webu BBC si pětiletý Levan Merrit během dovolené na ostrově Jersey vyrazil se svými rodiči a sourozenci do zoo. Mimo jiné se zastavili u výběhu, kde pozorovali gorily. Pak ale chlapec uklouznul a ztratil rovnováhu. Během sekundy přepadl přes zábradlí.
Vyděšení návštěvníci sledovali, jak zůstal nehybně ležet ve výběhu. Z videa, které zveřejnil youtubový kanál ITV Channel Television je patrné, jak nebezpečná situace ještě začala nabírat na obrátkách, když si nezvaného hosta všimli primáti. Obrovský gorilí samec s šedým hřbetem Jambo se vydal k ležícímu dítěti v bezvědomí. Napětí by se dalo krájet, protože nikdo netušil, co zvíře udělá. Mohlo mít strach, bránit svou tlupu i území a chlapce prostě napadnout.
Chlapec se probral a začala plakat
Jenže se stalo něco zvláštního. Jumbo si se zájmem prohlížel nehybné tělo, dokonce se ho opatrně dotýkal a snažil se zjistit, co by pětiletému Levanovi mohlo být. Na videu je vidět, jak navíc tento obrovský a dominantní tvor k chlapci nepustil své chlupaté kamarády. Vypadalo to, jako kdyby se ho gorila snažila chránit. Lidé u výběhu se mezi tím pokusili zorganizovat záchrannou akci. Nebylo totiž jasné, co zvíře může udělat ani to, zda dítě není vážně zraněné.
Najednou se ale chlapec probral a začal hlasitě plakat. To gorily znejistělo a odešly. Do výběhu pak skočili muži, kteří ho zachránili. Následně bylo dítě převezeno do nemocnice, kde vyšetření odhalila, že má zlomenou ruku a rozbitou hlavu. K děsivému incidentu došlo už v roce 1986. Jambo už nežije, ale Levan na něj stále vzpomíná. „Jsem Jambovi navždy vděčný, protože to samozřejmě mohlo dopadnout jinak. Bylo úžasné, jak mě ochránil,“ cituje Merrita web Daily Mail.