Drama v zoo rozdělilo ČR na dva tábory: 3letý chlapec se dostal do gorilího výběhu, zaměstnanci museli konat

Hrůzostrašný incident, který znovu rozvířil otázku vhodnosti chování primátů v zajetí a upozornil na problémy spojené s bezpečností v zoo, měl tragickou dohru.

Gorila v zoo sedí na kameni i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Šokující záběry vyděšeného tříletého dítěte, které v zoologické zahradě překonalo všechny bezpečnostní bariéry a vniklo do výběhu goril, obletěly svět rychlostí blesku přesně před osmi lety. Zoufalý chlapec se ocitl tváří v tvář dvousetkilovému zvířeti. Všem tuhla krev v žilách, protože nikdo přesně netušil, jak gorila na přítomnost vetřelce zareaguje. Následné události, včetně děsivého vyústění dramatu, nadále rozdělují veřejnost.

Tříleté dítě využilo nepozornosti rodičů

K otřesnému incidentu došlo v zoologické zahradě v americkém městě Cincinnati na konci května 2016. Tříletý chlapec podle webu Fakt využil nepozornosti své matky, přelezl plot, prodral se bariérou zeleně a spadl do příkopu, který je součástí otevřeného výběhu primátů. V něm se volně pohybovaly tři kriticky ohrožené gorily nížinné. Dítě se ocitlo ve smrtelném nebezpečí. Svědky hrůzostrašné scény byly desítky návštěvníků zoo.

Pracovníci ZOO odmítali zachránit topícího se šimpanze, zatímco lidé jen přihlíželi. Naštěstí se našel v davu hrdina

Zaměstnanci zahrady okamžitě zareagovali a podařilo se jim přesvědčit dvě gorilí samice, aby se stáhly do klece. Sedmnáctiletý samec Harambe se však vydal k dítěti. Začal na něj sahat, kontroloval mu oblečení, postavil ho na nohy, smýkal s ním po hladině a nakonec dvousetkilové zvíře vyvedlo chlapce z příkopu k žebříku, aby ho vytáhlo na souš. Hororovou scénu, která trvala si 10 minut, natočil na video jeden z návštěvníků.

Ošetřovatelé rozhodli, že gorila musí zemřít

Nervozita stoupala. Bylo očividné, že mohutný gorilí samec začíná být vystresovaný z pláče chlapce a hysterického povykování návštěvníků. Nikdo nedokázal odhadnout, čeho všeho by byl schopný. Vzhledem k tomu, že dítě bylo v bezprostředním ohrožení života, dospěli ošetřovatelé k rozhodnutí, že musí Harambeho zastřelit. Použití uspávacích prostředků by mohlo situaci zhoršit, uvedla televize Fox19. Gorila zemřela na místě. Chlapec byl otřesený, ale z incidentu vyvázl bez fyzické újmy.

Jakmile šokující záběry obletěly svět, internet zaplavily tisíce komentářů. Pobouření lidé se rozdělili na dva tábory. Jedni ocenili rychlý zásah ošetřovatelů, kterým chlapci zachránili život. Druzí naopak tvrdili, že smrt zdravého zvířete, které se ničím neprovinilo, byla nesmyslná. Spousta diskutujících poukazovala na nezodpovědnost rodičů chlapce. Incident znovu rozvířil debatu o vhodnosti chování primátů v zajetí a upozornil na problémy spojené s bezpečností v zoologických zahradách.

Co si o děsivém incidentu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články