Pijte správné množství vody a vaše tělo projde od základů proměnou. Zdravotní obtíže vás jako zázrakem opustí

Lidské tělo je tvořeno ze značné části vodou. Její optimální množství pomáhá udržet v chodu všechny tělesné procesy a rovněž napomáhá celkovému zdraví organismu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tělesná voda je souhrnné označení pro veškerou vodu, která se vyskytuje v lidském těle. Díky její přítomnosti je udržována správná činnost všech tělesných procesů a orgánů. Obecně představuje asi 60 % celkové hmotnosti člověka, přičemž u žen je její podíl o něco nižší (45–60 %) než u mužů (50–65 %). U zdravého člověka by její podíl neměl překročit spodní hranici stanovenou pro jednotlivá pohlaví. V opačném případě se vystavujete riziku rozvoje zdravotních problémů.

Tělesná voda tvoří asi 60 % vaší tělesné hmotnosti

S faktem, že je nutné dodržovat dostatečný pitný režim, jste již pravděpodobně seznámeni. Možná jste ale nikdy nedostali adekvátní odpověď na otázku proč. Ta je přitom vcelku jednoduchá. Voda zajišťuje bezproblémové fungování celého organismu – přenáší živiny, zabezpečuje veškeré tělesné procesy (například pohyb, dýchání,…) a v neposlední řadě pomáhá z těla odstraňovat jedovaté a toxické látky, s nimiž jste přišli do styku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Aby vše uvedené bylo proveditelné, je důležité dodržovat optimální pitný režim a denně přijmout asi 2–2,5 litru tekutin (ideálně neochucené vody). V případě jakékoliv nestandardních podmínek (zvýšené tělesné námahy, stresu, nadměrného pocení, střevních obtíží apod.) je důležité objem přijímaných tekutin adekvátně navýšit. V opačném případě jste ohrožení únavou, podrážděností, snížením pracovní výkonnosti atd. (Při dlouhodobém snížení objemu tělesné vody rovněž zdravotními obtížemi.)

Optimální podíl tělesné vody napomáhá zdraví organismu

Mezi časné příznaky nedostatku vody v organismu se řadí zvyšující se únava, bolesti hlavy, snížená výkonnost, zhoršená koncentrace a podrážděnost. Při dlouhodobém nedostatku tekutin můžete pozorovat postupně se zhoršující stav kloubů, respektive kloubních chrupavek (jsou tvořeny z 80 % vodou), což se projevuje postupující artritidou. Jiným nepříjemným neduhem, který vás může trápit, je zhoršená funkce střev (především omezená peristaltika a zácpa).

iZdroj fotografie: Pixabay

Dostatečným pitným režimem si naopak zajistíte optimální srdeční funkci (je-li vody nedostatek, může vás postihnout srdeční selhání) a snížíte riziko vzniku ledvinových kamenů a infekcí močových cest. V případě, kdy ledviny nemají dostatek tekutin, jsou při filtrování toxinů z krve neefektivní, což může vést až k rozvoji infekce močových cest, popřípadě k tvorbě ledvinových kamenů.

Chcete-li mít jistotu, že opravdu dodržujete správný pitný režim, vypočtěte si, kolik vody denně vaše tělo potřebuje přijmout. Pro získání konkrétního množství vody v litrech jednoduše vynásobte svoji tělesnou hmotnost číslem 0,033.

Jak vypadá váš běžný pitný režim?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články