Pití vody má pozitivní účinky na tělo. Záleží však v jakém pořadí

Voda je životodárnou tekutinou, bez které se nikdo neobejde. Jak je to ale s její konzumací během jídla? Je to správný postup, kolik se jí má vypít a v čem může být voda prospěšná, nebo naopak škodlivá?

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Někteří tvrdí, že pití při jídlo může vést k obezitě. Je to slyšet čím dál více, že pít vodu během jídla není zdravé. Zředí žaludeční kyselinu a tím se zpomaluje trávení. Jiní ale tvrdí, že trávení vůbec pití vody neovlivňuje a také nemá nic společného s tloustnutím. 

Trávení nezačíná jídlem, ale myšlenkou na něj 

Jakmile pomyslíme na jídlo, začneme slinit a to znamená, že nastal proces trávení. Když se jídlo žvýká, smíchá se se slinnými enzymy, které jsou potřebné pro trávení. Poté se již rozžvýkané jídlo dostane do žaludku a tam narazí na žaludeční kyselinu. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Jak je to s pitím vody při jídle?

Náš žaludek potřebuje na trávení asi 4 hodiny. Voda zůstává v žaludku velmi dlouho, takže pokud při jídle i pijeme, netvoří se skoro žádné žaludeční kyseliny a voda proniká do žvýkaného jídla. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
I zdravá příloha může být skvělou volbou

Jestli se rozhodnete při konzumaci jídla pít, nebude to mít žádné škodlivé následky pro trávení ani pro vaše zdraví obecně. Voda naopak pomáhá změkčovat a trávit lépe pevnou stravu. Vodu bychom si měli dát až po rozkousání jídla, abychom neovlivnili práci slinných enzymů. Voda má však i další pozitivní účinky.

Pití vody má i další pozitivní účinky

Mezi takové patří například to, že voda plní žaludek, takže už nebudeme mít tak velký pocit hladu, protože po vypití sklenice vody bude méně místa na jídlo. Teplota vody v tomto případě není relevantní pro rychlost trávení. Dělá ze žaludku ideální teplotu, i když vypijete vodu studenou nebo teplejší. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Bez vody se neobejdeme

Navíc, jestli chcete zhubnout, pití vody bude vaším denním chlebem. Stačí vypít 2-2,5 litru čisté vody denně, přidat zdravou stranu a fyzickou aktivitu a kilogramy půjdou dolů samy. Do vody si můžete přidat citronovou šťávu, vyměnit ji můžete také za bylinné čaje.

iZdroj obrázku: PxHere.com
Čerstvě vymačkaná šťáva

Zapomeňte ale na sladké šťávy, cocacolu nebo kávu. Zkuste také vynechat umělá dochucovadla. Naopak přidejte více zeleniny a ovoce, to si ale dejte raději dopoledne, protože je také plné cukru. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články