Sycený nealkoholický nápoj je zlodějem vápníku, dejte si na něj pozor

Vápník je pro lidské tělo velmi důležitou látko, kterou je třeba udržovat na správných hodnotách. Jsou ale nápoje, kvůli kterým množství vápníku v těle klesá. Jaké to jsou a proč je pít jenom v menším množství?

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Moc z Vás asi nenapadlo zkoušet něco takového, jako je míchat mléko s Coca colou. Dobré to samozřejmě není a pít se to nedá. Tento experiment vznikl na základě varování odborníků před sycenými nápoji, které jsou podle nich pro tělo škodlivé. Doporučují vyhýbat se všemu sycenému a pít pouze nápoje bez bublin. A víte, čím to odůvodňují?

Podle odborníků sycené nápoje kradou lidskému tělu vápník, který je pro nás tolik důležitý, pro zdravé kosti, zuby, ale i nehty. Uvádějí, že konzumace sycených nápojů hojně podporuje vznik osteoporózy, a to kvůli vysokému obsahu kyseliny fosforečné, která pohlcuje vápník.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Sycené nápoje mohou o škodit

Proto se pojďme podívat na dvě zásadní informace, kterými jsou:

  • co to vlastně osteoporóza je
  • potvrdil experiment s Coca colou tvrzení odporníků?

Pojem osteoporóza

Osteoporóza je nemoc kostí, jejíž důsledku dochází k řídnutí kostní tkáně. To se projevuje poničeným povrchem kosti tzv. póry, které vznikají nedostatkem vápníku v těle. Proto je pro člověka velmi důležitý každodenní příjem vápníku, Můžete si samozřejmě koupit vápník v lékárně, a to hned v mnoha podobách.

iZdroj fotografie: Pixabay
Je na místě hlídat si množství vápníku

Nejlepší pro tělo ale samozřejmě je příjem přírodního vápníku, který pochází z rostlinné a živočišné produkce. Vápník je hojně zastoupen ve všech mléčných výrobcích. Pokud Vám dělají problém mléčné výrobky, vyměňte je za ořechy, ryby, sójové mléko, rebarboru, nebo třeba tofu.

Experiment s Coca colou a mlékem

Jedná se o velmi jednoduchý pokus, který si můžete vyzkoušet sami doma. Prvním krokem je nalít trochu mléka do sklenice vody. Po chvíli zjistíte, že tato směs je na povrhu téměř čirá až čirá, zatímco na dně jsou hnědé usazeniny. To je důkazem, že molekuly kyseliny fosforečné pohlcují vápník z mléka.

iZdroj fotografie: PxHere
Kefír nebo jogurt

Tak co, vyhnete se raději všem syceným nápojům, nebo jim dáte přednost před zdravým svých kostí? Berte na vědomí, že bez kostí se neobejdeme a osteoporóza s sebou nese mnohé problémy a komplikace běžného života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články