Projevy onemocnění štítné žlázy není radno přehlížet. Zde jsou hlavní důvody

Jakékoliv změny na štítné žláze mohou způsobit vážné problémy v celém těle, nepřehlížejte proto varovné signály, které upozorňují na její zhoršenou funkci.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Štítná žláza je jednou z endokrinních žláz, která produkuje hormony řídící činnost našeho těla. Je velice důležité, aby byly v rovnováze. Hormony štítné žlázy působí v krvi, stimulují metabolismus a rovnováhu těla, řídí rychlost spalování kalorií a rychlost vašeho srdce.

Jakákoliv změna může způsobit zdravotní potíže různého druhu. Když štítná žláza produkuje nadměrné nebo nedostatečné množství hormonů, destabilizuje tělní funkce a zhoršuje zdravotní stav. Znáte nejčastější příznaky upozorňující na problémy se štítnou žlázou?

iZdroj fotografie: Pixabay
Onemocnění štítné žlázy má řadu příznaků

Nepohodlí a bolest v krku

Štítná žláza se nachází v krku, a proto pokud se u vás v této oblasti objeví nepohodlí, které může způsobovat nepříjemnou bolest v krku i na něm, zánět nebo znatelnou změnu hlasu, je třeba co nejdříve navštívit odborného lékaře, který po vyšetření potvrdí nebo vyloučí možnost nemocné štítné žlázy a navrhne případnou léčbu.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Nepohodlí a bolest v krku

Nebojte se požádat o vyšetření, pokud máte sebemenší pochybnost, že trpíte zhoršenou funkcí štítné žlázy, zejména u žen může mít zanedbání tohoto problému vážné následky.

Obtížné soustředění a neustálá únava

Hormonální změny ve štítné žláze mohou významně ovlivnit koncentraci. Pokud zjistíte, že je pro vás obtížné vybavit si nedávno získané informace, vyvinula se u vás zapomnětlivost a nedovedete se soustředit, navštivte lékaře. V mnoha případech dochází u pacientů, kterým se dostává vhodné léčby, k pozitivním změnám kognitivních funkcí bez ohledu na věk. Pokud se celý den cítíte unavení, i když spíte osm hodin, je to pravděpodobně také kvůli štítné žláze: nechte se vyšetřit.

Vypadávání vlasů, suchá kůže a náhlé změny hmotnosti

I když je zvýšené vypadávání vlasů v některých ročních obdobích normální, pokud si všimnete, že se tento stav šíří a přetrvává, může to být způsobeno poruchou štítné žlázy. Stejně tak pokud je vaše pokožka suchá, svědivá nebo zarudlá, je velmi pravděpodobné, že je to způsobeno hormonálními problémy způsobenými stejným původcem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Obtížné soustředění a neustálá únava

Neustálý přírůstek nebo úbytek hmotnosti je velkým problémem, zejména pokud nedochází ke změnám v našem životním stylu, v naší stravě a v intenzitě fyzické aktivity. Pokud ve vašem životě nenastala žádná změna, která by mohla být příčinou přibývání na váze nebo úbytku hmotnosti, je možné, že se jedná o příznak hypotyreózy. Varovným znamením může být i vyšší krevní tlak nebo výkyvy nálad.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Náhlé změny hmotnosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články