Podle barvy nosních sekretů poznáte, jaká nemoc se blíží

Jak zjistíte, která nemoc se blíží? Je to jednodušší, než si myslíte. Není třeba chodit k lékaři, jelikož postačí, když se dostatečně vysmrkáte a zkontrolujete barvu.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Možná to nevíte, ale podle barvy nosních sekretů můžete získat obrázek o tom, s jakou nemocí naše tělo aktuálně bojuje. Je samozřejmě nutné se i tak poradit s odborníkem, který stanoví přesnou diagnózu. Podrobně mu ale svoje příznaky můžete popsat. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Poznejte nemoc jednoduše

Existuje několik variant, každá hlásí jiné onemocnění 

Jestli smrkáte průhledný a tekutý sekret, znamená to, že neobsahují žádné bakterie ani infekce, které byste mohli roznést na ostatní. Jestli je ale smrkání doprovází svědění, může to být známka alergie. Jestli je sekret masivnější, ale stejně transparentní, opravdu se jedná o alergii a její nejčastější příznak. V tomto případě je návštěva lékaře nezbytná. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Stačí se vysmrkat

V případě, že jste nachlazení, poznáte to podle bílé barvy sekretu. To se stane, jakmile sliznice vyschnou. Jestli smrkáte žlutě, jedná se o virové onemocnění – pijte hodně tekutin a dopřejte si více odpočinku. Při nachlazení nebo slabosti imunitního systému se objeví zelená rýma.

Jestli trvá více než 10 dní, je možné, že problém způsobuje bakteriální infekce a je na řadě lékař. 

Na některý druh rýmy stačí proplach vodou 

Jestli smrkáte růžové nebo červené hleny, jedná se o poranění nosu. Stačí se jen špatně dotknout vnitřku nosu kapesníkem a krev je na světě. Jestli ale budete krvácet déle než půl hodiny, navštivte lékaře. Kvůli sražené krvi nebo prachu pak může být nosní sekret hnědé barvy. Můžete vyzkoušet proplach vlažnou vodou – existují na to speciální konvičky na rýmu. 

iZdroj fotografie: PxHere.com

Jestli kouříte nebo vás napadne plísňová infekce, může to způsobit černění nosních sekretů. Jestli smrkáte lepkavé hleny, které jsou ještě navíc nepříjemného zápachů, naznačuje to slizniční nebo sinusový problém. Zánět tak produkuje příliš mnoho hlenu a odborník by vám měl poradit správnou léčbu, která vás uzdraví.

iZdroj obrázku: PxHere.com

Tekoucí nos nebo rýma nás trápí hlavně v podzimním, zimním a jarním období. Nejhorší jsou přechody ze zimy do teplého prostředí. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Zobrazit další články