Náš svět navždy opustil oblíbený herec a dabér. Čeští fanoušci ho budou mít navždy v srdci

Ve věku devětadevadesáti let zemřel talentovaný herec a dabér, kterého mohli fanoušci obdivovat především na prknech brněnského divadla, kde zářil spoustu let.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Český umělecký svět zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku nedožitých sta let zemřel jeden z nejstarších umělců naší republiky, herec, pedagog, skladatel a dabér Jiří Dušek, jež velkou část svého života strávil na divadelních prknech brněnského divadla. Zde byla týž den vyvěšena černá vlajka, aby tak byla uctěna umělcova památka. Jeho smrt zasáhla nejen rodinu, přátele a kolegy, ale také širokou veřejnost.

Celý život zasvětil brněnskému divadlu

Jiří Dušek přišel na svět v únoru roku 1924 v Cholině na Hané. Jeho otec byl pravoslavný kněz, díky čemuž se Dušek již v mladém věku věnoval hře na klavír a varhany. Ovládal však i hru na ostatní strunné nástroje. Válka byla pro jejich rodinu těžká, tatínek byl vězněn v koncentračním táboře a sám Dušek byl nuceně nasazený. Po jejím konci si všichni členové změnili příjmení na Čechovi, Dušek ale později přijal příjmení po své matce, která byla za svobodna Dušková.

Svůj život zasvětil brněnskému Divadlu bratří Mrštíků, které dnes nese název Městské divadlo Brno. Zde působil mnoho let, za něž ztvárnil nespočet různých rolí. Diváci jej však mohli vidět také v televizních inscenacích, filmech i seriálech. V roce 1990 z ničeho nic svou divadelní kariéru ukončil, aby se mohl naplno věnovat svým ostatním aktivitám, mezi které patřil především dabing, hudební režisérství či komponování scénické hudby, což zmiňuje také web Novinky.

Byl nejen skvělým hercem, ale i dabérem

Jak informoval také web TN, v roce 2009 obdržel tento všestranný umělec Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Mezi jeho nejznámější namluvené postavy patří Harry Luck z filmu Sedm statečných. V roce 2014 dokonce mohl otisknout spolu s Bolkem Polívkou a Svetlanou Janotovou své ruce do chodníku slávy před brněnským divadlem, což pro něj znamenalo obrovskou poctu. Konec života strávil Dušek v domově pro seniory v Brně-Bystrci.

svíčky iZdroj fotografie: Pixabay
Jiřímu Duškovi bylo 99 let

O smrti Jiřího Duška, jenž zemřel ve věku úctyhodných devětadevadesáti let, veřejnost informoval jeho vnuk Jiří Duchoň a tuto skutečnost potvrdila také mluvčí brněnského divadla Kateřina Vižďová. Ta uvedla, že byla na divadle vyvěšena černá vlajka, které bude poté doplněna partem a jejich osobním rozloučením. Tento rok bohužel zemřelo mnoho skvělých slavných umělců. O jednom z nich, Piotru Wysockim, jsme již na jaře na DámskémDeníku psali. Tento oblíbený herec byl znám především ze seriálu Čtyři z tanku a pes.

.

Jaká Duškova role se vám líbila nejvíce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články