Zdravotní sestra udělala pro malého pacienta víc, než by udělala většina lidí na světě

Zdravotní sestra darovala malému pacientovi část svého orgánu, čímž mu zachránila život doslova na poslední chvíli.

Nemocný chlapec v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Darovat krev může člověk na specializovaných pracovištích po celém světě. Díky těmto dobrovolným dárcům mají nemocnice alespoň nějakou zásobu této životně důležité rudé tekutiny. Někdy se však mohou lidé dostat do tak těžké situace, že jim nestačí pouze darovaná krev, ale potřebují jeden z hlavních lidských orgánů. V tomto případě je to o štěstí, zda se najde vhodný dárce, který by jej byl ochoten poskytnout nemocnému člověku. V podobné situaci se ocitl i osmiletý chlapec z Ameriky, jež nutně potřeboval nová játra.

Mysleli si, že se jedná o střevní chřipku

Malý Brayden Auten si užíval svého dětského života. Chodil na základní školu a nijak se od svých vrstevníků nelišil. Dobře se učil, škola ho bavila a nikdy si na nic moc nestěžoval. Jako své hobby si zvolil wrestling, na jehož tréninky chodil několikrát týdně. Po jednom ze zápasu se mu však udělalo špatně. Moc ho bolel žaludek a měl průjem. Jeho rodiče si zprvu mysleli, že by se mohlo jednat o nějakou střevní chřipku. Když si ale všimli jeho nažloutlého bělma, okamžitě jeli do nemocnice.

Tam se jeho stav rapidně zhoršil a žloutnout začala i chlapcova kůže po celém těle. Podstoupil veškerá možná vyšetření a při ultrazvuku lékaři zjistili, že jeho játra nefungují správně a postupem času přestala fungovat úplně. Jeho rodina byla velmi vyděšená a nikdo z nich netušil, co přesně se děje a nemohli uvěřit, že zrovna jejich syn má takovéto problémy. Přestože si lékaři nebyli jistí, jaký virus Braydena napadl a způsobil selhání jeho jater, věděli, že potřebuje transplantaci tohoto orgánu co nejdříve.

Nyní si chlapec znovu užívá života

Rodiče se snažili najít vhodného dárce pro svého syna. Všichni rodinní příslušníci a jejich přátelé byli testování, aby se zjistilo, zda by někdo z nich vyhovoval, a mohl tak malému chlapci část jater darovat. Ale bohužel nikdo z nich nebyl vhodný. O celém případu se dozvěděla Cami Loritz, zdravotní sestřička z vedlejší nemocnice. Osud malého Braydena ji velice zasáhl, a tak se i ona rozhodla nechat se otestovat. Když přišly pozitivní výsledky, byla velmi šťastná a s transplantací souhlasila.

operace iZdroj fotografie: Piqsels

Oba operovaní pacienti se navzájem neznali, Loritz se rozhodla zůstat v anonymitě a řekla, že se s chlapcem a jeho rodinou setká, pokud vše dobře dopadne a operace bude úspěšná. Naštěstí se vše povedlo dle přestav lékařů a dva týdny po operaci nemocnice uspořádala schůzku pro Lortiz a Braydena, kde se objali. Do té doby chlapec úplně nechápal, co se vlastně stalo a co pro něj zdravotní setra udělala, ale nyní už ví, že mu zachránila život a bere jí jako u svou velkou setru.

Co říkáte na tento dobrý skutek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články