Chlapec se chtěl zabít, protože ho šikanovali kvůli vzhledu. Jeho otec teď prosí rodiče jen o jediné

Malý chlapec má deformovanou tvář. V kolektivu bojuje s nevybíravými poznámkami prakticky odjakživa. Žádný rodič nechce od sedmiletého dítěte slyšet, že nechce žít.

smutný chlapec sedí na zemi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Zoufalý otec už nevěděl, co dělat, aby podpořil svého nemocného syna a upozornil ostatní na to, jak krutým způsobem se k jeho synovi chovají. Na facebook proto umístil dopis, který adresoval všem rodičům. „Prosím, naučte své děti, že šikanování není v pořádku.“ Po zveřejnění dopisu se strhla vlna solidarity a život jeho malého syna se zdá být na mnohem lepší cestě.

Děti ho stále šikanovaly

Nikdo si nevybírá, s jakýma očima, barvou pleti nebo fyzickým postižením se narodí. Malý Jackson se bohužel narodil s Treacher-Collinsovým syndromem, který postihuje především obličej. Ten je tak viditelně deformovaný a malý Jackson má také potíže se sluchem a očima. Jinak je to však bystrý kluk, stejný jako kterékoliv jiné dítě jeho věku. Chtěl by mít kamarády. Od dětí se však vždy dočkal jen nemístných nadávek a poznámek.

Situace došla tak daleko, že se malý Jackson svěřil svému otci, že uvažuje o sebevraždě. Především starší kluci ve škole si ho zvolili za snadný cíl. Žádný den se tak neobešel bez toho, aby si vyslechl kruté poznámky narážející na jeho vzhled. Děti po něm házely věcmi a některé se mu vyhýbaly velkým obloukem. Ve škole skutečně neměl jediného kamaráda.

Pro jeho otce bylo vyjádření syna natolik šokující, že neustále přemýšlel, jak by mu mohl pomoci. Zjevná nespravedlnost, která na něm byl páchána, se sice děla ve škole, jeho otec však nevinil učitele. Podle něj je na samotných rodičích, aby své děti naučili respektu, laskavosti a akceptaci jiných lidí. Svůj dopis tedy adresoval právě jim.

chlapec sedí na zemi iZdroj fotografie: Freepik

Dopis všem rodičům

„Mé srdce je zlomené,“ začíná nešťastný otec. Přikládá fotografii malého Jacksona, který je na ní rozesmátý, protože ulovil velkou rybu. „Tohle je můj krásný syn Jackson. Je však každý den šikanován. Nikdy jsem od nikoho neslyšel tak strašné věci, které musí poslouchat můj malý syn. Představte si, že by to bylo vaše dítě, které dennodenně poslouchá, že je ošklivé, že je příšera a podivín. Nemá žádné kamarády a podle něj ho všichni nenávidí.

„Promluvte si prosím se svými dětmi o lásce k bližnímu a soucitu. Poučte je o postižení a speciálních potřebách. Jackson má Treacher-Collinsův syndrom a už podstoupil jednu děsivou operaci. Další podobné ho ještě čekají. Je toho hodně, co bych mohl napsat. Ale prosím, vzdělávejte své děti a šiřte tento příspěvek,“ uzavírá Jacksonův otec Dan svoji výzvu všem rodičům.

děti šikanují chlapce iZdroj fotografie: Freepik

Dan ani náhodou nečekal, jaký dopad bude jeho výzva mít. Zpráva se skutečně začala raketově šířit. Viděly ji i některé děti z Jacksonovy školy a nyní se s ním chtějí kamarádit. Dokonce se rozhodly, že ho budou chránit před všemi násilníky. Dan se také díky tomu zkontaktoval s rodiči dětí se stejným syndromem, již žijí poblíž. Zdá se, že něco dobrého dřímá v každém člověku. Někdy je však třeba lidem připomenout, co je opravdu důležité. Nikdo by si totiž neměl procházet takovou zkušeností jako malý Jackson, který se místo podpory dočkal jen nenávisti.

Jak byste takovou situaci řešili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články