Příchozí hovor z callcentra není to nejhorší, co se může přihodit: Pozor na podvodníky

Někdo nabídky po telefonu nenávidí, jiní si rádi popovídají a někteří vtipálci si z telemarketérů dělají srandu. Co když se vám ale dovolá někdo, kdo vám nechce nic nabídnout, jen vás okrást?

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jistě to znáte také, podíváte se na zvonící telefon a na displeji svítí číslo, které vám nic neříká. Pokud hovor nepřijmete, budou vám volat klidně i pětkrát denně po několik následujících týdnů. Pokud hovor zvednete, uslyšíte bleskurychlé představení, kdy stihnete pochytit maximálně poslední slovo z názvu společnosti a následuje bombardování dotazy na libovolné téma, završené otázkou, zda vám dotyčný může poslat nabídku mailem. Bývá to obtěžující, ale nevylévejme si zlost na osoby sedící na druhé straně telefonu, je to jejich zaměstnání a dělají jen svou náplň práce. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Telefonáty z call center bývají velmi obtěžující

Nabídka nebo podvod?

Může samozřejmě nastat situace, kdy hovor od neznámého telefonního čísla přijmete a uslyšíte jen neurčitý šum a statické praskání. Po několika vteřinách se vás cizí hlas dotáže, zda ho dobře slyšíte. Na toto nikdy neodpovídejte a pokud možno, okamžitě zavěste. Jedná se o promyšlenou habaďůru, kdy se vás podvodník pokusí přimět říct slovo „ano“. Hovor je samozřejmě nahráván a váš hlas může být následně použit například při bankovním podvodu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Mnozí operátoři jdou i za hranu slušnosti, nebo zákonů

V nejhorším případě z vás pachatel vyláká i číslo účtu, prostřednictvím kterého požádá o přístup do telebankingu, kde se běžně využívá biometrické ověřování hlasem. Následně vám mohou začít mizet peníze z účtu, a pokud si jej denně nekontrolujete, následky mohou být nedozírné. 

Nebojte se takový hovor oznámit policii

Pokud se podvodníkovi podaří vás zkontaktovat a vyloudit z vás veškeré údaje, které pro svou trestnou činnost potřebuje, jistě vám bude na hovoru něco podezřelého (například nesmyslné otázky, odbíhání od tématu, chybějící snaha prodat produkt). Bezpečnost si zajistíte i neodpovídáním na zmeškané hovory. Pokud vám volající chtěl sdělit něco určitého a zná vás, jistě zanechá zprávu v hlasové schránce, nebo pošle SMS. 

iZdroj fotografie: Pixabay
Při hovoru buďte ostražití a neříkejte nic, čeho můžete litovat
Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
7 psích plemen, která si skvěle rozumí s kočkami. Jsou trpělivá a nevykazují žádné známky agrese
Události247.cz
Události247.cz
Růst důchodů nekončí: Během následujících měsíců se zvednou hned několikrát. Češi ale vyšší penzi nechtějí hned z několika jasných důvodů
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Fyzioterapeut doporučil 5 cviků, které odbourají bolest zad v bederní oblasti. Navíc posílí okolní svaly, takže fungují i jako prevence
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Miliony mrtvých hladem. V 6. století nad severní polokoulí rok a půl téměř nesvítilo slunce