Při rekonstrukci kuchyně objevili v podlaze poklad. Ukryté předměty měly obrovskou finanční i historickou hodnotu

Manželský pár zažil životní překvapení, když během renovace nového bytu objevil pod podlahovými deskami kuchyně skrýš vzácných starožitných mincí.

zlaté mince pod podlahou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během rekonstrukce domu z 18. století našel manželský pár starodávné zlaté mince. Nejprve si myslel, že jsou pouhým elektrickým kabelem či jiným zařízením. Specialista a známý britský dražitel Gregory Edmond, který si vzal tuto událost na starost, uvedl, že se jedná o neuvěřitelně vzácné kousky, které pochází až ze 17. století. To je také důvod, proč byly vydraženy v aukci za úctyhodnou částku.

Jedinečný nález ve staré kuchyni 

Rekonstrukce bytů mohou majitelům často přinést sladké ovoce. Tento manželský pár je toho skvělým příkladem. Oba manželé totiž při přestavbě staré kuchyně našli skrýš vzácných zlatých mincí, jejichž hodnota byla vyčíslena téměř na několik milionů korun. Navzdory tomu, že si nejprve mysleli, že se jedná o pouhý kus kabelu nebo jiné kovové zařízení, byla tato zpráva pro nové majitele velkým překvapením. O vzácné kusy bojovaly stovky dražitelů. Nakonec byly prodány za neuvěřitelných 852 380 USD (tedy zhruba 19 670 000 Kč).

Mince pochází z let 1610 až 1727, což je doba spojovaná s obdobím vlády králů Jakuba I. a Jiřího I. Během těchto let také došlo ke svatbě mezi Sarah Maister s Josephem Fernleym, kteří je používali jako běžné platidlo. Postupem času se však mnohé z mincí ztratily a již nikdy nebyly objeveny. Tedy alespoň do roku 2019, kdy je téměř o 300 let později anonymní nálezci opět představili veřejnosti. Aby bylo možné tyto historické kousky prodat, ujal se jejich prodeje Gregory Edmond, známý britský dražitel a specialista na historické kovy. 

O mince bojovalo mnoho sběratelů 

Edmund uvedl, že se jednalo o jedinečnou událost, kterou ve své kariéře ještě nezažil. Do aukce se zapojilo 372 sběratelů z celého světa a desítky dalších úspěšných dražitelů, kteří si chtěli tento historický poklad vybojovat. „Pro dražitele byly mince vzácné privilegium, takže když se mi dostala tato příležitost, musel jsem jednat okamžitě. Mincím přidává na hodnotě příběh Josepha a Sarah Fernleyových, významné britské rodiny, díky kterým mají tyto kousky hodnotu sta tisíců dolarů,“ sdělil britský specialista. 

iZdroj fotografie: Portable Antiquities Scheme / CC BY 2.5

Anonymní nálezci byli navíc velmi překvapeni, protože výsledná cena předčila veškerá jejich očekávání. Vytvořila i desítky světových rekordů. I Edmund byl z celé situace ohromen, neboť jejich cenu vyčíslil nejprve na 231 390 USD, tedy zhruba 5 350 000 Kč. Nakonec se však mince vydražily za neuvěřitelných 852 380 USD, což je skoro 20 000 000 Kč. „Kupci se hrnuli z celého světa a každý chtěl vlastnit alespoň část tohoto 292 let starého pokladu. Prodej byl jedinečný v mnoha ohledech. A to zejména co se týče příběhu mincí a způsobu jejich objevení,“ dodal specialista.

Nový světový rekord 

Poslední mince této historické sbírky se stala také novým světovým rekordem. A to pro jakoukoli minci s chybou ražení v jakékoli zemi, která se kdy prodala v aukci. Tím také překonala americký zlatý dolar prodaný v Texasu za úctyhodných 54 625 dolarů (1 260 941 Kč) v říjnu roku 2011. Edmund také vysvětli, že i když se běžně vzácné mince prodávají v aukcích, jedinečná historie těchto kousků a jejich úžasný objev učinily jejich prodej mimořádným. Přesto však doufá, že to nepřiměje lidi, aby začali renovovat své domovy v naději, že učiní podobný objev.

Jak byste s takto vzácným nálezem naložili vy?

Zdroj: NbcNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články