Amatérský lovec pokladů náhodou objevil 1 500 let starý poklad. Ukázalo se, že se jedná o hromadu zlata

Pro muže vše začínalo jako další obyčejný den, který prožil hledáním kovů se svým detektorem. Najednou však nalezl něco, co jej navždy proslavilo.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Honba za pokladem neexistuje pouze v pohádkách a našich fantaziích. To by nám mohl potvrdit jeden z obyvatel Dánska, který detektorem kovů objevil zlatý poklad z doby železné. Tento muž jménem Ole Ginnerup Schytz tak vlastně omylem nalezl nejcennější poklad v dánské historii.

Zprvu se zdálo být vše obyčejné

Ole Schytz se tradičně vydal na lov za poklady do města Vindelev na jihu Dánska. Když nachystal svůj přístroj a začal s probádáváním povrchu, očekával zvuk, který by mu oznámil nález kovového předmětu. Tehdy ještě netušil, co jej za okamžik potká. Po chvíli hledání se konečně ozval libozvučný pípot detektoru, tudíž se Ole chopil náčiní a začal kopat. Když na svůj nález upřel oči, nemohl uvěřit tomu, co se před ním právě nacházelo.

Muž upíral zrak na hordu zlata

Ve vykopané díře před ním se nacházela hromada zlatých artefaktů. Ole si zprvu myslel, že se musí jednat o podvrh. Aby si svou teorii ověřil, zavolal s bušícím srdcem příslušné odborníky. Brzy dorazil tým archeologů z muzea ve Vejle, ale i zástupci dalších institucí, již zvědavě projevili o poklad zájem. Nález, který muž objevil, byl neskutečně působivý: sestával z jednoho kilogramu ryzího zlata.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nález byl pokladem nedozírné hodnoty

Nález byl poté převezen k dalšímu zkoumání. Později byl pojmenován jako takzvaný Velký Dánský zlatý poklad. Podle odborníků jde o největší, nejslavnější a nejcennější nález, jaký byl kdy na území Dánska nalezen. Samotný poklad tvoří různé zlaté předměty – mince, medailony a další nádherné skvosty o velikosti talíře.

Přínosný zdroj nových informací

Odborníci po průzkumu přišli na to, že byl poklad ukryt v době železné – před jedním až dvěma tisíciletími – v jednom z dlouhých skandinávských domů, jaké byly v tomto historickém období typické pro vysoce postavené osoby. Poklad tedy patřil zpravidla někomu, kdo fungoval jako náčelník kmene. Nález kromě jiných důležitých informací poukazuje na to, že byl Vindelev v té době významným Dánským sídlem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další nové poznatky archeologů

Některé z nalezených mincí mají motivy, jež odhalují tamní vikingské panovníky, zatímco některé znaky a symboly poukazují na severskou mytologii. Součástí jsou také zlaté brakteáty, což jsou jednostranně zdobené mince. Ty nejpozoruhodnější pak pocházejí z období Římské říše a je na nich vyryta tvář císaře Konstantina Velikého. Ole byl v šoku, ale neskutečně šťastný, že právě on byl nálezcem pokladu nedozírné hodnoty.

Jaký máte názor na amatérské hledače pokladů?

Zdroj: TheSun

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články