Okradli ho a na úřadě za to ještě dostal pokutu. Částka 10 000 Kč mu připadá jako špatný vtip

Muž za to, že mu ukradli občanku, musel ještě zaplatit pokutu. Může se to stát každému, ale málokdo o tom ví.

peněženka s penězi i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé by si v každém případě měli na své doklady, peníze a cennosti dávat velký pozor, protože jsou zloději stále vynalézavější. Přestože se poslední dobou zvyšují případy online podvodů a krádeží, kapsáři samozřejmě nepolevili, naopak jsou mnohem zručnější. Málokterý občan ČR ale ví, že při odcizení občanského průkazu mu hrozí docela vysoká pokuta.

V baru mu ukradli peněženku i mobil

To, že by si měl každý člověk hlídat své doklady, je samozřejmostí, ale bohužel jsou zloději stále zručnější, a tak i při sebevětší pozornosti svou oběť precizně okradou. V takovém případě většina lidí oželí ukradené peníze, ovšem větší starost jim dělají zcizené doklady. Když si totiž člověk uvědomí, kolik papírování a času stráveném na úřadě je to bude stát, je to mnohem horší než ukradené peníze. A navíc jim za to hrozí ještě tučná pokuta.

Pan Jan se nedávno stal obětí krádeže. Navštívil pelhřimovský podnik, aby si tak užil s přáteli zde pořádaný koncert. Odložil si bundu s mobilem a peněženkou na židli a svou pozornost zaměřil na hrající kapelu. Při odchodu domů si ale všiml, že mu někdo z bundy cennosti odcizil. Druhý den se mu naštěstí ozvala paní, že našla jeho kartu zdravotní pojišťovny na ulici. „Vyrazil jsem do města, prohledal v té ulici popelnice a v jedné z nich našel většinu svých dokladů,“ uvedl pro Blesk pan Jan.

Kvůli odcizené občance musel zaplatit pokutu

S nalezenými doklady se vydal na policii vše ohlásit. Tam mu však doporučili, aby si nechal udělat nový občanský průkaz kvůli zneužití, s čímž souhlasil. Když poté ale navštívil úřad, velmi se rozčílil. Ne proto, že musel zaplatit 100 Kč za vystavení nového dokladu, ale navíc i pokutu 100 Kč za to, že si nechal občanku ukrást.

Krádež telefonu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nešlo mu o peníze, ale o princip. Bohužel fakt, na který jej úřednice upozornila, je pravdivý. Jak totiž uvádí web GOV, nechat si odcizit OP je považováno za porušení povinnosti chránit OP před ztrátou, odcizením, poškozením, zničením nebo nebezpečím zneužití, za což hrozí pokuta ve výši až 10 000 Kč.

Rozhodně si tedy hlídejte své doklady, abyste za jejich ztrátu či krádež nemuseli ještě zaplatit. V případě, že se tak ale stane, v prvé řadě ohlaste vše na policii, aby nedošlo ke zneužití občanského průkazu. Zloděj by si totiž mohl na vaše jméno vzít úvěr nebo použít doklad k jiné nekalosti. To se stalo i panu Markovi, kterému chvíli po odcizení dokladů volali z banky a jehož příběh jsme na DámskémDeníku již zveřejňovali.

Jak moc si dáváte pozor na své doklady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články