Filmový svět potkalo další neštěstí: Oblíbený herec už navždy opustil tento svět

Fanoušci na celém světě smutní. Charismatický představitel prostopášného chirurga Hawkeye Pierce z kultovního snímku M*A*S*H po dlouhé nemoci zemřel.

Pohřební svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Svět filmu truchlí. Opustila ho totiž další zářící hvězda. Ve věku 88 let zemřel v Miami na Floridě kanadský herec Donald Sutherland. Jeden z nejuznávanějších a nejvšestrannějších herců své generace, kterého diváci znají třeba z filmů Tucet špinavců, M*A*S*H, Návrat do Cold Mountain, Pýcha a předsudek, Obyčejní lidé nebo Hunger Games, podlehl dlouhé nemoci. Smutnou zprávu zveřejnil na sociální síti X hercův syn Kiefer.

Byl jedním z nejvýznamnějších herců

„S těžkým srdcem oznamuji, že můj otec Donald Sutherland zemřel. Osobně si myslím, že byl jedním z nejvýznamnějších herců v historii filmu. Nikdy se nezalekl žádné role, dobré, špatné ani ošklivé. Miloval to, co dělal, a dělal to, co miloval, a víc si člověk nemůže přát. Dobře prožitý život,“ napsal na platformě X zdrcený Kiefer Sutherland.

Do hereckého nebe odešel herec světového formátu. Lidé po celém světě drží minutu ticha a posílají modlitby

Zesnulý herec se narodil v roce 1935 v kanadské provincii New Brunswick. Už ve čtrnácti letech získal svou první práci. Stal se zpravodajem místní rozhlasové stanice CKBW. Studoval inženýrství a dramatický obor na Univerzitě v Torontu a v roce 1957 se rozhodl přestěhovat do Londýna, kde navštěvoval hodiny herectví na London Academy of Music and Dramatic Art.

Získal celou řadu prestižních ocenění

Po sérii malých rolí v britských televizních pořadech a hororových filmech byl Sutherland obsazen do válečného snímku Tucet špinavců, píše deník TheGuardian. Role nervózního Vernona Pinkleyho, jednoho z vojenských vězňů odsouzených na smrt, které americká armáda výměnou za prominutí trestu pošle bojovat s nacisty, zajistila talentovanému mladíkovi vstup do Hollywoodu. Úspěch slavil na startu kariéry i v dalších filmech.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Deadline Hollywood (@deadline)

Nezapomenutelným způsobem ztvárnil také roli Hawkeye Pierce ve filmu M*A*S*H z roku 1970. V psychologickém thrilleru Klute si zase zahrál soukromého detektiva vyšetřujícího vraždy prostitutek v New Yorku, který se do jedné z nich zamiluje. Za svou více než šest dekád trvající kariéru hrál zesnulý herec ve více než 170 filmech a seriálech. Za své umění získal cenu Emmy, dva Zlaté glóby a je rovněž držitelem čestného Oscara za celoživotní dílo.

Co říkáte na úmrtí další herecké legendy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články