V 76 letech naposledy vydechl člen světoznámé kapely. Jejich hity milují lidé napříč všemi generacemi

Fenomenální hudebník stál u zrodu legendární kapely, jejíž hity bořily hitparády. Spolupracoval také s hvězdnou zpěvačkou Olivií Newton-Johnovou na jejím projektu Xanadu.

Hořící svíčky ve tmě i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Hudební svět se zahalil do smutku. Na věčnost odešel klávesista populární britské rockové kapely Electric Light Orchestra Richard Tandy. Zemřel 1. května ve věku 76 let. O jeho smrti informoval na sociální síti X lídr kapely Jeff Lyne.  S velkým zármutkem sdílím zprávu o úmrtí svého dlouholetého spolupracovníka a drahého přítele. Byl to pozoruhodný muzikant a kamarád. Naše společné vzpomínky si budu pamatovat do konce života. Sheile a celé rodině posílám lásku,“ napsal Lyne.

Kapela dosáhla světové popularity

Příčina úmrtí hudebníka, který se narodil v roce 1948 v anglickém Birminghamu, nebyla zveřejněna. Na klavír se Tandy začal učit hrát v devíti letech a později si přibral i hru na kytaru. Přiměl ho k tomu nevědomky starší spolužák a budoucí bubeník Electric Light Orchestra. „Byl to Bev Bevan a jeho přátelé, kdo přinesli do školy elektrické kytary a hráli na ně na školním hřišti. My mladší jsme to s úžasem sledovali,“ cituje dřívější Tandyho vyjádření web TheTelegraph.

Talentovaný klávesista se stal jedním z klíčových pilířů legendární skupiny Electric Light Orchestra v roce 1972. Zpočátku ale hrál na basovou kytaru, za klávesy usedl až později. Kapela byla obrovsky populární ve Velké Británii, ale úspěch slavila po celém světě. Prodala přes 50 milionů nosičů. Mezi její nejúspěšnější počiny patří alba Face The Music, A New World Record, Discovery a dvojalbum Out of the Blue.

Spolupracovali s hvězdnou zpěvačkou

Ve spolupráci s hvězdnou zpěvačkou Olivií Newton-Johnovou a její kapelou také skupina na přelomu 70. a 80. let nahrála soundtrack k muzikálu Xanadu. V polovině osmdesátých let se kapela Electric Light Orchestra rozpadla a Tandy společně s kytaristou Davem Morganem a hudebníkem Martinem Smithem založili Tandy Morgan Band a vydali album Earthrise.

V roce 2014 Lynn obnovil skupinu Electric Light Orchestra, jejíž někdejší hity, jako jsou Mr. Blue Sky nebo Last Train to London, znají lidé napříč generacemi. Ke spolupráci přizval i Tandyho, který po třech letech odešel. V roce 2017 byl jako člen kapely uveden do Rokenrolové síně slávy. „Byl úžasný pianista a oddaný hudebník. Nemám na něj nic jiného než hezké vzpomínky. Byl to milý, milý chlap,“ svěřil se Bevan televizi BBC.

Jaké hity od legendární kapely máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Zobrazit další články