Česko v slzách: Legenda filmu a jeden z nejvýraznějších herců naší scény naposledy vydechl

Přestože se jeho profesní kariéra původně ubírala úplně jiným směrem, na divadelní jeviště a před filmovou kameru si charismatický umělec nakonec cestu našel.

Úmrtí svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Do hereckého nebe odešla další z legend. Ve věku 92 let zemřel ve svém domě v kalifornské Santa Monice držitel prestižních cen Emmy a Zlatý globus Dabney Coleman. Diváci ho znají například z kultovní komedie Tootsie, kde si zahrál s Dustinem Hoffmanem, ze snímku Od devíti do pěti, kde sekundoval Jane Fondové a Dolly Partonové, nebo ze seriálu Yellowstone, v němž zářil po boku Kevina Costnera.

Původně začal studovat práva

Smutnou zprávu potvrdila hercova dcera zpěvačka Quincy Colemanová. „Můj otec svůj čas zde na Zemi prožil se zvídavou myslí, velkorysým srdcem a duší hořící vášní, touhou a humorem. Stejně jako prožil celý život, prošel i těmito posledními chvílemi na světě s elegancí, dokonalostí a mistrovstvím,“ cituje vyjádření hercovy dcery TheHollywoodReporter.

Do hereckého nebe odešel herec světového formátu. Lidé po celém světě drží minutu ticha a posílají modlitby

Představitel více než šesti desítek filmových postav, kterými často byli podlézaví, chamtiví a šovinističtí muži, se narodil 3. ledna 1932 v Austinu v Texasu. Jeho herecká kariéra ale nebyla úplně přímočará. Navštěvoval totiž vojenský institut ve Virginii a poté začal studovat práva na texaské univerzitě. Touha stát se hercem ale byla silnější. Poprvé si zahrál v roce 1961 ve hře s názvem Volání na Kuprina, která se uváděla na divadelní Broadwayi.

Před lety mu diagnostikovali rakovinu

Celkem rychle se talentovaný mladík začal objevovat také v televizi a na stříbrném plátně. Na obrazovkách debutoval ve stejném roce v seriálu Naked City a prvním filmem, v němž dostal roli, bylo drama Na vlásku. Zazářil také ve snímcích Bitva o Midway, Na Zlatém jezeře, Tootsie, Kde roste červené kapradí, Láska přes internet, Závazné mlčení nebo Skleněné peklo. Jako hostující herec se objevoval i v řadě oblíbených seriálů, jako je Columbo nebo Uprchlík.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Variety (@variety)

Coleman se v posledních letech potýkal se zdravotními problémy. V roce 2012 oznámil, že mu lékaři diagnostikovali rakovinu hrdla. Kvůli ní byl přeobsazen v seriálu Boardwalk Empire. Později se herec svěřil, že se z nemoci vyléčil, ale poznamenala jeho schopnost mluvit, uvedl deník DailyMail. Zesnulý herec byl dvakrát ženatý. První svazek se rozpadl po dvou letech a z manželství s herečkou Jean Haleovou, které skončilo v roce 1984, má čtyři děti.

Co říkáte na skon další z hereckých legend?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články