Ze života Jiřiny Bohdalové: StB chtěla, aby donášela na Wericha. S Brzobohatým byla roky na ostří nože

O soukromém i profesním životě Jiřiny Bohdalové se ví poměrně mnoho, jsou ale dvě zajímavé skutečnosti, které pozorným divákům mohly uniknout.

Jiřina Bohdalová i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Jiřina Bohdalová je jedna z nejoblíbenějších a nejobsazovanějších českých hereček. Těžko uvěřit, že takto energická a impulzivní dáma dávno oslavila 90. narozeniny. Přesto je stále činorodá a aktivní, naposledy ji televizní diváci mohli vidět v pořadu TV Prima Zlatá maska. „Bohdalka“, jak je českým národem herečka nazývána, má za sebou v minulosti neoprávněnou evidenci v seznamech StB nebo divoké manželství s Radkem Brzobohatým.

Domnělá spolupráce se nekonala

Jiřina Bohdalová je velkou oblíbenkyní bývalého prezidenta Miloše Zemana. Ne vždy však byla s vládnoucím politickým režimem zadobře. Když jí bylo 23 let, zavřeli jejího otce na 15 let do vězení za velezradu, protože napomáhal Ladislavu Karlovi Feierabendovi, ministrovi exilové vlády Edvarda Beneše. Zoufalá Jiřina měla chvíli před svatbou se svým manželem Břetislavem Stašem a musela živit celou rodinu. Tenkrát se odhodlala k odvážné akci a napsala dopis tehdejšímu ministrovi vnitra, ve kterém žádala o zprostředkování schůzky:

„Obracím se na Vás dle rady Jana Wericha, ředitele našeho divadla, mám na starosti celou rodinu, matku, nedospělou sestru, moji dceru,“ píše v dopise Bohdalová a pokračuje: „… se dále vynasnažím, abych byla hodna této laskavosti. S mírovým pozdravem Vaše Bohdalová.“ Bohdalová byla v té době začínající herečkou v divadle ABC a to, že se stýká s nepohodlným Janem Werichem, se StB velmi hodilo. Kontaktovali ji, aby ji získali jako tajenou agentku a mohla na Wericha donášet, Bohdalová však spolupráci odmítla.

V záznamech byla označena za nespolehlivou, a ačkoliv informace podle svých slov nikdy nedonášela, přesto byla evidována v seznamech StB. V roce 2004 vyhrála soud, podle kterého byla její evidence neoprávněná, její jméno však nemohlo být ze seznamů smazáno, protože to žádný zákon neumožňuje. Sama Bohdalová byla ze závěru soudu značně rozčarována: „Já jsem sice dokázala, že nejsem vrah, ale v materiálech budu mít, že jsem přece jenom vrah. Tak tomu nerozumím,“ vyjádřila se tehdy herečka pro Český rozhlas.

Manželství dvou hereckých es nevydrželo

Jiřina Bohdalová měla po svém boku několik životních partnerů, výraznou hereckou dvojici vytvořila se svým manželem Radkem Brzobohatým, kterého si vzala v roce 1970. Společně hráli například ve filmech Pěnička a Paraplíčko, Dáma na kolejích nebo v legendárním filmu Karla Kachyni Ucho. Po dvanácti letech bouřlivého manželství ale herec odešel ke slovenské herečce Haně Gregorové a Jiřina na něj na dlouho zanevřela.

Roky s Brzobohatým nemluvila a jejich spolupráce nefungovala ani v umělecké branži. „Náš osobní život se odvíjel v jiných tóninách a další spolupráce nepřicházela,“ vyjádřila se k tomu stručně herečka. Až v roce 2012 se je oba podařilo přesvědčit k účinkování ve filmu Vrásky z lásky. Zda došlo k velkému usmíření, nebo mezi nimi zůstala nadále hořkost, se však už nedozvíme, Brzobohatý několik měsíců po premiéře náhle zemřel.

Jaký film s Jiřinou Bohdalovou máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články