Lékař prozradil, co vidí umírající pacienti: Děti zažívají něco úplně jiného než dospělí

Americký lékař zkoumal poslední okamžiky stovek lidí před tím, než odešli na věčný odpočinek. Jeho závěry jsou fascinující.

Umírající muž i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Paliativní péče je v posledních několika letech stále více vyhledávána ze strany rodiny i umírající osoby. Jedná se o komplexní léčbu a tišení bolesti, která vzniká v posledním stadiu života osoby, jež je vážně nemocná. Podpora pak není pouze fyzická a nespočívá pouze v podávání vhodných léků. Je to celistvá péče zahrnující i psychickou a spirituální podporu, která má podnítit důstojné odcházení, píše web PaliativníCentrum. Americký lékař věnující se dlouhodobě právě paliativní péči popsal poslední momenty svých pacientů.

Nevysvětlitelné jevy

Některé události nemají vědecky podložené zázemí, a vznikají tak situace, které jsou skutečně mezi nebem a zemí. Své o tom ví Linda, jejíž příběh DámskýDeník přinesl. Ta zažila klinickou smrt a tvrdí, že strávila 5 let v nebi před tím, než se opět vrátila do svého těla. „To musí být neskutečný zážitek,“ napsala naše čtenářka Denisa Z. z Litvínova.

Doktor Christopher Kerr z amerického města Buffalo, které leží ve státě New York, za svůj život zkoumal více než 1500 lidí těsně před tím, než vydechli naposledy, uvádí web Mirror. Přestože každá z umírajících osob viděla něco jiného, dá se říci, že je velký rozdíl mezi tím, co vidí dospělí a jak poslední okamžiky prožívají děti.

Dospělí se omlouvají

Dětská představivost je neskonale obdivuhodná. Pokud jste někdy pozorovali malé děti při hře, jistě jste jen žasli, kam chodí na své příběhy a jak vznikají velice pestré dějové linky. Jejich vnímání smrti je však limitované nedostatkem zkušeností. Dle doktora Kerra tak děti často před smrtí líčí barvité příběhy, které nemají s realitou příliš společného.

Něco jiného nastává u dospělých osob. Ty obvykle zpytují své svědomí a chtějí odčinit hříchy, kterých se dopustily. Často žádají o odpuštění a mají velmi živé sny o lidech, kterým ublížily, ale také o událostech, které ublížily jim. Ze svého pozorování doktor Kerr vyhodnotil, že jednoznačně nejemotivnější bývají váleční veteráni, kteří viděli a museli udělat spoustu špatných věcí.

Víte, nad čím přemýšleli před smrtí vaši milovaní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články