Kouzelné video: Mladá žena zkusila svolat krávy starověkým voláním. Její zpěv je zaujal mnohem víc, než vůbec čekala

Tato žena zvládne naprosto bravurně a v rekordním čase svolat velké stádo krav, což rozhodně není jednoduchý úkol. Vyzkoušet to můžete také.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Na záběrech je vidět umělkyně a také fotografka Jonna Jinton, která plně využívá starodávné švédské pastevecké volání k žádosti o přítomnost krav. Stádo se sice na počátku pase poměrně daleko od ní, trvá však opravdu jen malou chvíli, než nastraží uši a zaposlouchají se do ženina hlasu. Jejich pohyb není úplně rychlý, ale přemýšlejí opravdu rychle na takto těžkopádná zvířata.

Krávy poslouchají její zpěvy

Zanedlouho po začátku volání se už stádo krav shlukuje kolem volajícího a pozorně poslouchá mystické zpěvy. Jednu z krav navíc melodické tóny inspirují k tomu, aby se pokusila nasednout na jiného člena skupiny. Je to opravdu vtipný okamžik, který si uvědomuje také Jonna. Video, které nahrála na Youtube má opravdu mnoho shlédnutí. A proč vlastně kravám zpívá? Navíc to udělala v den svých narozenin. Vysvětlení je prý jednoduché. Miluje ten pocit, když k ní krávy přiběhnout.

Trochu ji vadí, že s sebou krávy vždy přivedou také velké množství komárů, ale to se dá vydržet. „Ten pocit tam stát a sdílet chvíli s kravami je nepřekonatelný,“ přiznala dívka. Zpívání kravám není úplně neobvyklé. Vlastně je to jedna z možností, jak přivolat rozuteklé stádo. Za podobným účelem se používá také troubení na kravský roh, fujaru nebo třeba jódlování. Ačkoli v současné době se dává přednost moderním technologiím, stále se najdou lidé, kteří tyto staré techniky využívají.

Starověké volání krav

Jde o takzvaný kulning. V češtině zkrátka volání krav. Zabývají se jím také lektoři. Helle Thunová pořádá workshop, kde se pokusí nejprve účastníky rozezpívat a pak s nimi vymýšlí jejich vlastní podpis. Tedy volání, které bude jen a jen jejich. Podle ní jsou kulning melodie, které mají význam. Prý neexistují jen písně pro krávy, ale také kozí nebo ovčí písně. Kravské jsou však pomalejší a poetické. Ve skutečnosti prý kulning není zpěv, ale křik a důležitá je u něj i fyzická podpora.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trik, jak se naučit držet pevně tělo je něčím hodit. Ostatní tedy umění učí tak, že nejprve hodí klackem a pak začnou se speciálním zpěvem. Kromě samotného zpěvu se přítomní dozvědí také o historii kulningu. Ten se prý dříve využíval také na dorozumívání mezi osadami například ve chvíli, kdy se někomu zaběhlo stádo nebo když hrozilo nebezpečí. Podle Helle je kulning vlastně stejný hlas jako mají krávy. Prý to funguje stoprocentně a vyzkoušet to můžete i sami, až potkáte stádo krav.

Jaké zvláštní kurzy vás lákají?

Zdroj: JonnaJinton

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Mou velkou zálibou jsou životní příběhy. S více než 8 lety zkušeností, sdílím s čtenáři nejen fakta, ale i svůj jedinečný pohled. Mé články jsou směsicí emocí, která nikoho nechává chladným. Vstupte do mého světa a připravte se na nezapomenutelnou jízdu skrze slova a příběhy.

Zobrazit další články