Jan Rosák kvůli režimu neviděl svého bratra 16 let: „Dokonce nás odposlouchávali, ale měli jsme z toho srandu,“ směje se

Oblíbený sympaťák s knírem sice pracoval už od sedmdesátých let v rozhlase, ale kvůli bratrově emigraci mohl zapomenout na kariéru i na to, že ho ještě někdy uvidí.

Moderátor Jan Rosák i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Moderátorské eso s vlídným a kultivovaným projevem. Tak by se dal charakterizovat Jan Rosák (75), kterého diváci znají zejména z oblíbených soutěží Riskuj! a Videostop. V sedmdesátých letech ale začínal jako rozhlasový hlasatel. V rádiu však neměl na růžích ustláno. Měl totiž kádrový škraloup, protože jeho starší bratr Karel († 79) emigroval do Švýcarska. Rosák tak mohl zapomenout na nějaký kariérní posun. Navíc se ocitl v centru pozornosti tehdejší státní bezpečnosti.

Divil se, že ho vůbec do rozhlasu vzali

Sympaťák s charakteristickým hlasem a příležitostný herec, který momentálně hraje v primáckém seriálu Agrometal, nastoupil do rozhlasu už v dobách normalizace. „Vůbec jsem se divil, že mě do toho rádia vzali a že se mě nechtěli zbavit! Možná to bylo tím, že se mi jako hlasateli docela dařilo. Ale zarazili mi alespoň kariérní postup,“ cituje vzpomínání Rosáka na rozhlasové začátky Blesk. Představa, že by se s o šest let starším bratrem ještě viděl, byla tehdy nemyslitelná.

I když Rosák k tomu dostal příležitost. Přišli za ním dva policisté a nabízeli mu spolupráci výměnou za to, že mu umožní podívat se za bratrem na Západ. „Vy děláte v rádiu, tam máte spoustu známých, jste takovej srdečnej, se všema si povídáte. Sem tam někdo něco řekne. Jako ta kolegyně Konečná, co teď utekla přes Tunisko. Určitě o tom mluvila, ale my se to včas nedozvěděli. Ale kdyby tam byl někdo, kdo by nám to včas řekl, Konečná by nevycestovala…“ naléhali na něj policisté.

Nikdy emigraci bratrovi nevyčítal

Metoda něco za něco na Rosáka neplatila. Nebylo mu ale zrovna nejlépe, když na něj policisté udeřili. „No dovedete si představit, co se v tuhle chvilku v člověku odehrává?!“ řekl serveru moderátor. Nakonec se z toho, že by měl donášet na kolegy, nějak vykroutil. Napadlo ho ale, že za zeptání na případný výlet za bratrem nic nedá. Byla to ale drzost. „Oba vyskočili, já myslel, že mě v tu chvilku seřežou! Řvali na mě: ‚To si z nás děláte srandu?! Tak když nám tady něco odmítnete, tak váš brácha, ať si políbí!‘“ vyprávěl moderátor Blesku.

Jan Rosák a Jiřina Rosáková iZdroj fotografie: Nextfoto

Československé předlistopadové poměry způsobily, že se s bratrem Karlem, který před dvěma roky zemřel, Rosák neviděl dlouhých šestnáct let. Moderátor se na bratra kvůli potížím, které mu jeho emigrace způsobila, nezlobil. „Já jsem mu to přál a vůbec nikdy jsem mu to nevyčítal. Když jsme si občas telefonovali, tušil jsem, že nás odposlouchávají, tak jsem mu na konci hovoru vždycky řekl: ‚Karle, vrať se, tak čau!‘ Aby ti policajti na druhý straně věděli, že my o nich víme.“ pobaveně poznamenal Rosák.

Co říkáte na peripetie, které moderátor prožil?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články